avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate mustafa_cristina

Activitate mustafa_cristina

Buna tuturor,ma gandesc sa incep o afacere,un mic fast food si nu prea stiu pasii pe care trebuie sa-i urmez,de aceea m-am gandit ca acesta e locul unde as putea fi cel mai bine lamurita.
1.vreau sa deschid o firma,insa nu stiu ce tip de firma ar fi cel mai bine sa fie,avand in vedere faptul ca nu vreau angajati,decat eu,si inca o persoana.
2.dupa ce ma hotarasc la tipul de firma,daca puteti sa-mi spuneti ce acte am nevoie si daca se poate,si preturile la tot ce implica deschiderea firmei.
tin sa precizez ca nu detin spatiul,ci trebuie sa-l inchiriez.
va multumesc tuturor,o seara buna
Buna,sunt un cetatean turc cu carte de rezidenta ca membru de familie obtinuta in romania,valabila 5 ani.Intrebarea mea este:ce trebuie sa fac pentru a putea lucra in franta si daca exista o perioada determinata in care trebuie sa ma intorc in romania in cazul in care plec intr-o tara membra uniunii europene?
cat timp poate sa stea un cetatean turc cu carte de rezidenta in romania valabila 5 ani,ca turist pe teritoriul unei tari ce apartine UE?Poate sa lucreze in acea tara?
buna,sunt cetatean turc cu carte de rezidenta pentru membrii de familie in romania,obtinuta prin incredintarea fiului meu minor,cetatean roman.aceasta carte de rezidenta are valabilitate de 5 ani si intrebarea mea este daca pot sa lucrez in italia cu acte in regula pe baza acestei carti de rezidenta,tinand cont de faptul ca pot sa calatoresc in ue fara viza,doar cu pasaportul turcesc si cu aceasta carte de rezidenta obtinuta in romania.daca da,care ar fi actele necesare pentru a lucra in italiai si cat timp pot sta pe teritoriul italiei ca turist?multumesc anticipat