avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate icxu

Activitate icxu

Răspuns la discuția Probleme acord de mediu, Abuz?
Exista restrictii de construire doar in anumite cazuri mai speciale: rezervatii naturale,siteuri arhiologice, animale pe caz de disparitie, etc; iar la activitati sunt restictii doar la cele care polueaza mult (chimice,zootehnice,gestionare deseuri,etc).

Conform "Procedurii din 20/12/2004 de autorizare a activităţilor cu impact semnificativ asupra mediului" - Anexa 1 - LISTA activităţilor cu impact semnificativ asupra mediului, unităţile cu staţii de vopsire sau spălare/epurare ape uzate au impact semnificativ asupra mediului şi este necesară obţinerea Autorizaţiei de mediu.
Un service care nu are spalatorie sau vopsitorie NU se incadreaza in lista activităţilor cu impact semnificativ asupra mediulu.

Am acodrul notarial al vecinilor si un tabel nominal cu acordul celor din blocul invecinat.

Caldirea o sa fie pe cadre cu mansarda locuibila desupra; avizele de la sanatate si ISU cred ca se iau inainte de punerea in functiune a obictivului (ce plan de evcuare sa duc la isu cand cladirea nu a fost proiectata) la fel cum o sa mai trebuiasca luata si inca o autorizatie de mediu:
Se va solicita şi obţine autorizaţia de mediu înainte de punerea în funcţiune a obiectivului, conform prevederilor Ordinului 1798/2007 pentru aprobarea procedurii de emitere a autorizaţiei de mediu.
Răspuns la discuția Probleme acord de mediu, Abuz?
Multumesc pentru raspuns!

Dupa lungi cautari pe net am gasit cadrul legal pentru acordul de mediu:
[ link extern ]


PROCEDURA
Procedura de emitere a acordului de mediu se desfasoara in conformitate cu prevederile Ordinului M.M.P. nr. 135/2010 privind aprobarea Metodologiei de aplicare a evaluării impactului asupra mediului pentru proiecte publice şi private
LEGISLATIE CURENTA

- OUG 195/2005 privind Protecţia Mediului, cu modificările şi completările ulterioare.
- HG nr. 445 / 2009 privind evaluare a impactului impactul anumitor proiecte publice si private asupra mediului.
- Ordinului M.M.P nr. 135/2010 privind aprobarea Metodologiei de aplicare a evaluării impactului asupra mediului pentru proiecte publice şi private
- Ordinul M.A.P.M. nr. 863/2002 privind aprobarea ghidurilor metodologice aplicabile etapelor procedurii cadru de evaluare a impactului asupra mediului.


In niciuna din legile de mai sus nu am gasit trimitere la IGSU sau sanatate publica, ce-i drept am dat cautare dupa cuvinte cheie in aceste legi, dar maine o sa le citesc cap-coada.

Buna ziua, sper ca am incadrat bine in forum problema mea.
Incerc sa deschid o afacere (service auto) pe terenul proprietate personala si am inceput prin construirea cladirii, a iestit certificatul de urbanism i care mi se cere doar D.T.A.C si semnaturile propietarilor de apartamente din blocul de locuinte din apropiere.
Am fost la mediu si am depus notificarea dupa care a urmat etapa a dou-a : studiu de evaluare a impactului aspupra mediului (destul de discutabil deoarece serviceul nu o sa aiba statie de vopsire sau spalatorie) dar l-am facut si l-am depus, a urmat publicarea int-un ziar local a anuntului dat de ei.

Am avut ceva sicane cu ei din cauza ca au cerut acordul notarial al proprietarilor din blocul apropiat (distanta dintre bloc si gardul meu este de 7-8m si ne desparte un drum si un spatiu verde), nu au vrut sa ia in considerare semnaturile pe care le-am strans pentru CU pe motiv ca au suspiciuni ca nu sunt autentice... am dat o declaratie cum ca semnaturile sunt autentice in care am specificat ca stiu sanctiunile art 292 din codul penal. Dupa care s-au legat de cum am compus tabelul nominal cu semnaturile celor din bloc... In cele din urma le-am argumentat ca nu au dece sa ceara aceste semnaturi din cauza ca nu pot dovedi ca eu sunt vecin cu blocul (in nici un act nu apare blocul de peste drum) si daca le vor sa se multumesca cu cele depuse.

In tot acest timp mi s-a sugerat de mai multe ori sa vb cu conducrerea de la mediu ca sa "stabilim" lucrurile... am refuzat politicos iar ultima oara cand mi-au sugerat le-am spus sa-si faca meseria si o discuram doar pe cale legala prin hartii.


Acum in loc sa iasa acordul de mediu au trimis pe mail un document intitulat "Completari" [ link extern ]
si au cerut "Punctul de vedere/actul de reglementare emis" de Directia Sanatate Publica si de ISU ... cu mentiunea ca isi rezerva dreptul de a mai cere si "alte avize si precizari".Fiind in faza certificatului de urbanism eu consider ca este inutil sa imi ceara ceva de la la ISU sau Sanatate Pulbica deoarece inca nu s-a stabilit unde va fi amplasata cladirea sau forma ei din cauza ca proiectul nu este gata.

Ce fac cei de la mediu mi se pare un abuz iar eu acum in loc sa incep constructia stau sa umblu dupa tot felul de avize si acorduri.
Specific faptul ca in CU nu se cere nimic de la ISU sau sanatatea populatiei .

Intrebarea mea ar fi daca este normal ca cei de la mediu sa ceara tot ce le trece prin cap? sau trebuie sa argumeteze cu conform carei legi cer.

Pot sa depun o cerere la dosar prin care sa ii oblig sa specifice legea sau procedura conform careia au cerut punctele de vedere celor la ISU si Sanatate Publica? Am vre-un instrument impotiva lor? sau ma pot astepta sa imi ceara si semnatura medicului de familie?
Dupa vacanta de 1 mai o sa ma duc si dupa aceste avize dar cred ca nu se vor opri doar la ele.

Va multumesc!
Am fost la OPC si in lipsa unor documente doveditoare, am fost la service-ul cu pricina sa ridic devizul si copii de pe facturi iar acestia s-au cam speriat oferindu-se sa mai repare inca odata masina. Trag speranta sa faca treaba buna de data asta,dar ma indoiesc ca vor reusi...
Este vb reprezentanta KIA si au contract cu Astra. Cei de la Astra avand birou de daune la ei in cladire am ales sa lucrez cu acest service pt a preintampina diversele probleme care pot aparea.
Va multumesc pt sfaturile de pana acum.
Pot face oare reclamatie la OPC fara sa am factura?
Factura si devizul este inca la service si urmeaza a fi trimisa la asigurator pt aprobare,eu daca semnez hartiile din service scot din joc asiguratorul care o sa dea drumu la bani catre service si pierd sansa de a mi se da o usa noua in cazul in care cea veche nu se poate repara. Nu stiu deloc cum sa abordez problema.

Luna trecuta m-a lovit un nene cu o dacie cand nu s-a asigurat la schimbarea benzii de mers lovindu-ma in aripa dr fata si proiectandu-ma in parapetul de protectie dintre benzi, am fost cu el la politie si la asigurator sa-i faca poze la masina dupa care a urmat deschiderea dosarului de dauna uinde s-a constat ca trebuie schimbate ambele aripi fata,farurile si bara fata, iar usa care a fost atinsa usor (o zgarietura de 50 cm lungime si 2 latime) urma a fi reparata deoarece prezenta urme de chit.
Dupa vre-o 3 saptamani de stat in service ma cheama sa iau masina care era facuta doar ca sa scape de ea-toate lufturile erau varza(un colt de la capota era in afara cu 5mm, aripa nu era aliniata cu bara,farurile stateau lipite de bara fara iar deasupra lor iti intra degetul, etc) iar usa avea onduleuri in partea de jos care dupa vopsirea prospata se vedeau foarte rau. Am refuzat masina dupa ce le-am explicat la vre-o 5 angajati de acolo ca e stramba, bineinteles ca nici unul nu o vedea pana am propus aducerea unui expert neutru. In cele din urma au acceptat s-o repare din nou "dar din cauza ca am vrut eu" si "daca nu imi convine cum iese trebuie sa cer alta usa de la asigurari ca ei nu mai muncesc inca odata".
Dupa trei zile ma suna sa vad masina care avea lufturile cat-de-cat ok in afara de faruri care era unu mai sus si altul mai jos dar usa arata mai rau ca prima data se vedea ca a fost pus chit dar tot ondulata era iar vopseaua de sub lac avea alta textura, aproape ca se branzise... Am refuzat-o din nou si a ramas ca service-ul sa trimita mail la asigurator sa ceara alta usa pe motiv ca nu sunt multumit eu...
A trecut si weekendul iar luni ma suna serviceul sa-mi spuna ca nu mi-a aprobat usa si sa ma duc sa vb cu asiguratorul. Am reusit sa gasesc inspectorul de daune la tel si mi-a confirmat ca a vazut masina si ca e facuta bine ca nu are dece sa-mi aprobe usa noua plus ca e stramba unde nu a fost lovia(banuiesc ca a fost deformat cadrul usii iar tabla nu mai sta intinsa).
Deja am intrat in impas si nu stiu ce sa mai fac.
Precizez ca masina este un audi tt din 2001@ 120k km, avea ceva chit pe usa dintr-o reparatie anterioara dar nu avea niciun defect optic ca altfel n-o mai cumparam.
Ce trebuie acum sa fac? ca usa nu cred ca pot baga pe deviz fara aprobarea inspectorului de dauna.
Luni ma duc sa vorbesc personal cu asiguratorul dar nu stiu ce sa-i argumentez pt a repara din nou usa sau a-mi aproba una noua.
Un lucru stiu sigur: masina n-o iau pana nu o face cum a fost inainte de accident, chiar daca mai stau inca o luna fara masina.
Pls help !
centrala: 021.303.70.80 si ceri interior 12671