avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate ciprian.musat

Activitate ciprian.musat

Salutare,

Socrul meu are 61 de ani si este nascut in deportare (stramutat din Sanicolau Mare in Baragan). In deportare a stat in jur de 14 ani. Intrebarea este: il ajuta cu ceva la pensie faptul ca a fost deportat? Poate sa iasa mai devreme la pensie sau ii se vor mai adauga ceva drepturi pe langa cele pe care le are in urma anilor de munca?

Multumesc frumos pentru orice raspuns.
Am si eu o intrebare care vine pe fondul unui ridicat nivel de frustrare. In fiecare luna aproape sunt sunat de o companie de telefonie direct pe telefonul meu mobil si intrebat cand imi voi plati factura curenta de telefonie, in ce zi, de ce nu am platit pana atunci si asa mai departe. Problema nu este numai cea legata de faptul ca sunt sunat pe mobil in cele mai inoportune momente ci si ca sunt sunat seara, cand sunt in familie (pe la 8, 9 seara de fiecare data). Mentionez ca aceste telefoane le primesc pentru ca am intarziat cu plata pana in 10 zile de la data scadenta.

Ma gandesc sa ii dau in judecata pentru hartuire. Este posibil un astfel de demers? Au voie sa faca acest lucru astfel?

Orice raspuns este binevenit!

Multumesc
Răspuns la discuția Revocare administrator
Multumesc pentru toate sfaturile.
Problema sta in felul urmator: pana acum am reusit sa ma descurc cu cheltuielile, dar acum firma nu mai are activitate si nici venituri. Au inceput sa creasca datoriile, inclusiv cele catre stat, si toate mi se sparg mie in cap. Tipul are alte probleme in tara lui, Germania, si nici nu mai vrea sa auda de firma de aici (nu a mai trecut prin Romania de luni bune). Eu pur si simplu vreau sa scap de ea, sa nu o mai tarasc ca pe un caine mort. Ce sa fac?
Salutare,
Am o situatie mai complicata care necesita neaparata rezolvare si nu stiu cum sa fac. Pe vremea cand inca eram tanar si nestiutor un cunoscut din Germania a venit si si-a deschis o firma in Romania la care m-a pus pe mine administrator (nu sunt asociat ci doar administrator). Treaba nu a mers niciodata dar am fost angajat (inca sunt) cu carte de munca pe firma asta in functia de director (care nu inseamna nimic pentru ca firma doar pe mine ma are angajat). Acum as vrea neaparat sa renunt la slujba de administrator in primul rand si sa imi vad de propria viata. Problema este ca asociatul este in Germania si nu mai vrea sa vina in Romania iar eu am ramas cu firma pe cap. Cum pot sa ma retrag din aceasta prostie astfel incat sa nu mai am batai de cap? Cum sa procedez pentru a nu mai fi administratorul firmei?
Multumesc pentru orice idee sau ajutor!