avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate raz 74

Activitate raz 74


Am vandut imobilul in 2002 cu 14500$ si am cumparat in cateva luni tot in 2002 cu 21500$ acum valoarea e in jur de 80000 E am lucrat pe vas cu contract.1997-2004
Cu respect


Buna ziua,am o intrebare la care in linii mari am un raspuns "pe surse" si anume:Casatorie durata 18 ani.Inainte de casatorie eu am achizitionat un imobil cu resurse proprii cash;dupa casatorie,am instrainat imobilul si am achizitionat altul (punand tot eu diferenta),trecand-o pe sotie 1/2 in cvc.In cazul unui divort ce sanse am sa mi castig imobilul?sau ce procent
ar putea fi? mentionez ca exista si un copil minor. Cu respect.
El ce acte trebuie sa detina? CVC;(Tradus legalizat?Actul de succesiune?(C.I cred ca este expirata poate folosi ID -ul englezesc?)
va multumesc pt raspuns.Are succesiunea facuta (Am copie dupa succesiune si dupa C.I) dar persoana este intr-un spital si nu este transportabila cred ca trebuie sa vorbesc la Consulat in Londra....
Buna ziua, .Am un prieten stabilit in strainatate ,nu are familie .Mi-a lasat procura sa -i administrez camera pe care o detine de drept dupa decesul mamei sale ( Si-a facut succesiunea) ,el fiind singurul urmas. Acesta s-a imbolnavit grav si nu doreste ca, dupa deces locuinta sa ajunga pe mana familiei matusii lui , (sora mamei care nu s-a interesat de viata si problemele lui ) : cum se poate rezolva situatia fara ca eu sau el sa ne deplasam din tara, .ce acte trebuiesc intocmite? Vanzare cumparare? Donatie? Procura de vanzare? ceva cat mai rapid deoarece se pare ca bietul mai are 1-2 luni de trait .matusa poate ataca in instanta? avand in vedere ca mi-a atribuit mie imobilul lui spre administrare? Si ce recomandati?Va multumesc anticipat pt Raspunsul DV
Răspuns la discuția Divort- partaj ....tristete
Av Cermak ,Multumesc mult pt raspunsul dat .Asteptam prima infatisare pt divort si apoi mai vedemm....
Buna ziua va rog sa -mi dati un sfat! Suntem casatoriti de 9 ani si aven un copil minor de 2,10 luni rezultat din aceasta casatorie.De cand a aparut copilul au inceput certuri ,discutii lipsa de comunicare etc.As dori sa mentionez ca : Inainte de casatorie am detinut un imobil .Dupa doi ani de casatorie am vandut acest imobil si am achizitionat altul mai mare mai scump(Etc) Diferenta de bani pe care am pus-o la achizitionarea acestui imobil a fost 100% a mea Eu lucrand cu contract de munca in afara tarii (se poate dovedi) ; De asemenea amenajarile interioare au fost suportate din veniturile mele castigate in SUA. La achizitionarea imobilului am trecut-o si pe ea in acte (In ciuda unor sfaturi contrare) In cazul unui divort cred ca am sanse 100% sa dobandesc imobilul la partaj nu ?Ceea ce ar fi corect?Ea a achizitionat un autoturism prin credit bancar pe salariul ei ,Aceasta este considerata bun comun deasemenea?Poate fi atacata la partaj? Va multumesc anticipat RMC