avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate apetrei.mihai

Activitate apetrei.mihai

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :

Am avut acum un an niste chiriasi-o societate comerciala, in urma incheierii contractului, acestia nu mi-au eliberat la timp spatiul, fapt pt care conf. contractului acestia imi mai datorau chiria pt inca o luna ( pe care le-am si facturat-o ).
Pe factura era trecuta data scadenta.
Ne-am judecat, iar pe fond am cerut si penalitatile de la data scadenta si pana la data introducerii actiunii pe care instanta mi le-a respins, acordandu-mi doar suma de pe factura.
In contract spune ca acesta plata de o luna nu reinoieste contractul , dar e supusa tuturor conditiilor contractuale- pot sa introduc alta actiune pe fond prin care sa cer plata penalitatilor de la data scadenta si pana la data cand mi-au efectuat plata sau pt ca instanta mi-a respins penaliatile pot cere doar dobanda legala ?
Va rog mult sa ma ajutati.
Hristos a inviat !
Acum un an prietena mea a cumparat de la un tip din Vaslui o masina : a incheiat actul de vanzare-cumparare, a radiat masina de pe vechiul proprietar din Vaslui pe numele ei dar intre timp a plecat din tara si nu a mai apucat sa inmatriculeze masina pe numele ei.
As putea sa inmatriculez masina pe numele meu in conditiile in care daca certificatul de radiere si contractul de vanzare-cumparare este pe numele ei ?sau chiar si pe numele ei cu imputernicire de la ea ?
Dar credeti ca ar putea fi admisa in principui cererea mea bazata pe motivele de mai sus sau ar putea fi considerata ca o prelungire a probatoriului si in consecinta sa fie respinsa ca inadmisibila ?
credeti ca as avea vreo sansa ?
in baza Legii 143/2000 art. 2, am fost condamnat la 5 ani cu executare, retinandu-se impotriva mea si art. 7 din Legea nr. 39/2003.cu toate ca din materialul probatoriu nu reiesea faptul ca as fi avut vreo legatura cu restul gruparii cu exceptia unui singur individ ( careia ii imprumutasem o suma de bani si care ulterior a recunoscut in fata unui notat public acest lucru.
As putea face o cerere de revizuire bazata pe actul notarial ( din care sa evidentiez ca gresit s-au adus asupra mea acuzatii de trafic in loc de DETINERE ), pe un martor nou care sa declare ca nu am avut nicio intentie de trafic si participare la grup organizat, si sa solicit si reaudierea unui martor sub acoperire care desi a fost cunoscut de catre instanta din motive necunoscute nu a fost audiat ? mentionez ca la dosar nu au existat probe care sa ma incrimineze direct : interceptari, filaj,monitorizare sau existenta martorilor sub acoperire care sa dclare impotriva mea ?
ar fi admisibila in principiu o astfel de cerere ?