avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate mio87

Activitate mio87

In 12 /1995 am dobandit prin mostenire si cumparare un imobil pentru care se efectuase in 08 / 1995 o scutire de la plata impozitului .

In 06 / 2009 mi s-a eliberat un Certificat de atestare fiscala conform caruia impozitul pe cladire este 0.

Astazi am platit impozitul auto si pentru cladire mi s-a spus ca este 0. Necunoscand motivul scutirii, cand am solicitat clarificari mi s-a spus ca probabil este o eroare a inregistrarii in baza de date.

Urmeaza sa solicit ridicarea scutirii de la plata impozitului. Care sunt sansele sa fiu obligat sa platesc impozitul din urma + penalizarile aferente ? Dupa ce termen se prescrie ? In tot acest interval de timp, nu am primit nici o somatie de plata din partea Primariei, ba dimpotriva, am obtinut acel certificat fiscal care atesta ca datoriile sunt 0.

Cum sa procedez ? Multumesc !
In 1969, familia mea a incheiat un contract de vanzare-cumparare, pentru un imobil cu doua numere top; vanzarea s-a finalizat in 1977,cu mostenitoarea precedentei proprietare decedate intre timp.
La momentul respectiv, cele 2 numere top erau in suprafata de 655, respectiv 223, total 878mp; conform unui plan de situatie intocmit in 1973.
In urma contractului de vanzare cumparare, 'suprafata de 352mp trece in proprietatea Statului Roman in baza legilor nr. 58 si 59/1974'. Ulterior, in urma sistematizarii, pe o parte din suprafata s-a construit un bloc de locuinte.

Eu sunt mostenitorul imobilului respectiv; in prezent alcatuit dintr-un singur nr top. In urma intocmirii documentatiei pentru obtinerea unei autorizatii de construire, am constatat ca suprafata reala masurata este de 480mp, iar suprafata din CF este 352mp. Restul suprafetei figureaza intr-un numar top de spatiu verde.

Gardul este in pozitia actuala dinainte de nasterea mea (1987); lucru ce se poate deduce din unele planuri de situatie realizate in decursul anilor.

Intrebarea mea este: ce procedura trebuie sa urmez pentru a realiza rectificarea de suprafata, si atribuirea diferentei de suprafata (pana la pozitia actuala a gardului, 480mp) la numarul top al imobilului ? Nu sunt interesat in mod special de diferenta pana la cei 878mp initiali, care au fost nationalizati; ci in special de suprafata actuala, pentru a putea continua demersurile de constructie.

Va multumesc !
Răspuns la discuția Permis necorespunzator categoriei
adrian.posdarie a scris:

:sorry:
Acum vad ca dosarul dateaza din iulie 2008. In afara de declaratia care ati dat-o in momentul respectiv nu ati mai fost citat deloc la politie ?


Cand mi s-a intocmit dosarul, agentul respectiv mi-a cerut sa merg cu proprietarul motocicletei (nu era a mea, ci a unui prieten) pentru a da acesta declaratie ca nu depune plangere de furt. Am mers la Politie, si nu i s-a mai luat declaratie, ci a confirmat doar verbal ca nu depune plangere, si ni s-a spus ca daca va fi cazul, va fi citat la procuratura sau tribunal.

De atunci si pana in momentul de fata, nu am mai fost citat.
In data de 03 iulie 2008 mi s-a intocmit un dosar penal conform articolului 86 alin 2 din Codul Rutier.
Am condus pe drum public o motocicleta cu capacitatea cilindrica de 600cc, avand permis subcategoria A1 (si 21 ani).
La data respectiva mi-a fost retinut permisul de conducere, fara drept de circulatie, fiindu-mi eliberata o dovada fara valabilitate.
Nu am depus in acest interval de timp nici o contestatie, si nu am facut nici un demers in aceasta privinta. Mentionez ca nu am antecedente penale.

Pana acum nu am primit nici o instiintare sau comunicare de orice fel de la politie sau procuratura.
Ce pot face pentru a afla in ce stadiu se afla dosarul, sau pentru solutionarea cazului ?

Va multumesc !