avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate strumfitza

Activitate strumfitza

In ce conditii un angajator poate concedia?
Buna ziua, am nevoie sa inteleg ce drepturi pot avea in cazul in care compania la care lucrez isi reduce activitatea, mai exact vrea sa reduca numarulde angajati. Inca nu sunt in situatia asta, dar vreau sa imi cunosc drepturile.

Mai exact, sunt angajata pe termen nedeterminat, de 8 ani, la o companie privata. Daca mi se va pune demisia in fata (vorba vine) ce drepturi am si daca refuz sa semnez ce parghii am? Multumesc
Buna ziua,

In luna decembrie urmeaza sa nasc, urmand ca in luna februarie sa depun dosarul pt acordarea indemnizatiei crestere copil. M-am interesat de lista actelor ce trebuie sa contina dosarul si am urmatoarele nelamuriri:

- printre altele mi se cere stagiul de cotizare pentru ultimele 12 luni anterioare nasterii. Mentionez ca din 2008- prezent lucrez la o companie in Bucuresti, cu sediul in Buc. Pana in oct 2013 dmiciliul meu a fost pe jud Bz (adresa din buletin), iar din oct 2013 mi-am schimbat buletinul cu adresa de Bucuresti. De asemenea, din oct 2013 am intrat si in concediu prenatal.

1. Unde trebuie sa solicit in acest caz stagiul? la Bz, Buc sau defalcat de la ambele?

2. Pt perioada de concediu se plateste asigurare?

Multumesc
Si ce as putea face in acest sens?

Cum pot sa ii "atact" daca aflu ca de fapt e doar bonus?

Ce dovezi pot aduce ?
Chiar azi o sa intreb direct...sa imi spui ori e alba ori neagra...E sau nu trecut in cartea de munca...
Deja sitatia asta ma ingrijoreaza.

Nu-mi fac griji ca nu il voi primi pe card, ci ca nu va f consemnat oficial.

Sfatuti-ma: sa merg direct la resurse umane si sa intreb cand va fi gata documentul justificativ? sa intreb direct daca marirea va fi pe cartea de munca?

Nu as vrea sa intreb ceva gresit; ma gandesc ca ei au timp la dispozitia mai mult ca sa faca aceste act aditionale. Sau trebuiesc facute obligatoru inainte de virarea banilor pe card?
Pe fluturasul de salariu apare aceasta modificare.

nI s-a spus de la resurse umane ca vom semna acest act aditional. Care este termenul pana care ei pot opera aceasta modificare in act aditional si ulterior in cartea de munca?

Fiind o marire de salariu pentru intreaga firma, chiar trebuie sa faca act aditional pentru 100 de persoane?
Buna ziua,

Acum o luna am primit o marire de salariu. Am intrebat cand smenez act aditional si mi-au zis ca pana la sfarsitul luni voi semnat. E deja sf lunii si nu am primit nimic de semnat.

Cum pot sa aflu daca s-a operat aceasta marire in cartea de muca si dacae prea devreme ca cer socoteala.