avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate lostname

Activitate lostname

eu nu sunt trecuta in actele casei, dar ...casa este bun comun, edificata si terminata in timpul casatoriei, desi sotul nu a dorit ca eu sa fiu in actele casei!! Nu trebuie dovedit acest fapt, este clar din actele casei ca eram casatoriti si casa este un bun comun.Sunt cu domiciliul in casa, nu as fi "intrat in casa "daca nu eram indreptatita sa o fac...inainte de a forta usa casei , am vb . cu un avocat ....deci sotul poate sa sustina actiunea de furt,....nu poate fi dovedita! nu am furat din domiciliul meu!Plangerea penala impotriva sotului am facut-o in dimineata in care am plecat din casa impreuna cu copilasul. Am fost mai intai la politie, unde am facut aceasta plangere penale de "agresiune in famili", iar mai apoi am atasat acestei plangeri penale si certificatul medicol-legal prin care se atesta agresivitatea fizica, cu ingrijiri medicale 3-4 zile.Stiu ca sunt multe zile de medical,...si ca pentru aceasta fapta ar putea primi cel mult o amenda...dar acest certificat este un document atasat la cererea mea de divort intentata in prima sedinta a anului 2011. Nu puteam sa mai tac!! nu era prima data cand m-a lovea!! Sunt convinsa ca nu va fi usor ...mai ales ca avem un copilas pe care nu-l voi priva de dreptul de a-si vedea tatal niciodata......dar casnicia mea preactic nu a existat in tot acest timp petrecut langa "sotul me".multumesc
da, stiu ca se poate stinge acest proces prin "retragerea plangerilor "facute de sotul meu .problema nu cred ca se poate rezolva ..este mult prea razbunator....motivul:nu se astepta sa-l parasesc(nu pueam sa fiu partasa la violentele lui verbale si fizice)Va multumesc pentru interesul dvs.
Multumesc pentru raspunsul dvs.Da, si eu cred ca prezenta unui avocat este mai mult decat necesara mai ales ca, in ziua in care am intrat in casa, eram insotita de un coleg da servici care efectiv nu s'a miscat din masina cu care eram.Impotriva acestui coleg, sotul a facut de asemenea plangere penala, declarand ca acesta ai fi intrat si el in casa si este acuzat de asemenea de furt!!Este o situatie foarte complicata pentru mine...mai ales ca nu reusesc sa port un dialog omenesc cu sotul meu! este mai mult decat razbunator si doreste cu orice pret sa'mi faca rau!! o sa merg la postul de politie insotita de un avocat pe dreptul penal...nu pot sa risc ...mai ales ca exista intentia sotului de m'a purta intr'un proces penal atat pe mine cat si pe colegul meu. Din punctul meu de vedere nu'mi ramene decat sa declar adevarul ....asa cum sau petrecut lucrurile.Actiunea de °furt°..in cazul meu nu exista.....ce parere aveti ?
Răspuns la discuția partaj divort -
multumesc.....
As avea si eu nevoie de ajutor in ceea ce priveste localizarea unei persoane prin senmalul telefonului mobil?Are cineva un raspuns? Stiu ca este posibil prin google dar nu si pentru Romania....aveti ideee daca se poate realiza si pentru retelele din Romania?
Răspuns la discuția partaj divort -
Solutionarea litigiului....:( ar fi ideal mai ales ca avem un bebe de 1 an si 10 luni....
Problema e mai mult decat atat....nu vreau sa m-a folosesc de copil .....dar el e tare razbunator si nu cred ca va vrea sa gasim o cale de intelegere ....mai ales ca in prezent actuala contabila il 'ajuta' sa ia cele mai bune decizii......
Dar cand a fi momentul am sa apelez la un bun avocat ....va trebui sa construiasca din nou tot ce a construit pana acum....din pacate alaturi de o alta persoana...
Răspuns la discuția partaj divort -
multumesc....
Tranzactie.....in ce sens?! Ar fi mult mai usor daca as reusi sa-l conving sa m-a introduca in statutul societatii ca fiind unul dintre asociati....?
Daca nu reusesc va trebui sa dovedesc care este aportul meu in realizarile firmei,lucru pe care sincer nu a cum sa-l dovedesc .....desi ma implic in mai toata activitatea societatii zilnic .....dar nu semnez, nu figurez in acte....
Sunt in prag de divort:(......
Am inteles ca toate bunurile dupa casatorie se impart.....

Intrebarea mea este:
sotul meu detine o societate unde este asociat unic si care fuctioneaza bine, a fost infiintata dupa casatorie.....etc
In numele acestei societati a cumparat terenuri, utilaje, masini si alte proprietati . Ce drepturi am eu sau daca este posibil sa am ......in acest caz???Pot sa am dreptul doar daca sunt si eu unul dintre administratori?
A fost un baiat "inteligent" sa zic asa....si eu nu pot sa am dreptul la nimic?!!

Va multumesc anticipat