avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate babusca

Activitate babusca

Discuție legea 9/1998
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti unde ma pot adresa in Bulgaria pentru a demonstra ca imobilul pe care il detinea bunicul meu in Turtucaia jud. Durostor, cu acte judecatoresti pe care le am, a intrat in proprietatea statului bulgar, sau nu l-a vandut pana in 1953, cand a aparut decretul 513/1953.
Pe de alta parte am rugamintea daca poate cineva sa-mi trimita acest decret sau sa-mi spuna de unde il procura.
Cu multumiri
Răspuns la discuția certificat mostenitor
ati putea sa-mi indicati legea si articolul care prevede acest lucru?
sotul /sotia beneficiaza de mostenirea bunurilor provenite de la parintii sotiei/sotului decedate, dupa decesul acesteia/acestuia, sau numai copii decedatei/ului?
Buna ziua,
Contractul Individual de Munca inceteaza la data de 01.12.2009 prin decizie cu art.65 (1), iar preavizul de 20 zile lucratoare cu art.73 alin 1.
Compensarea concediului de odihna neefectuat in anul 2009 si zile ramase neefectuate din CO din 2008, cu ce data se calculeaza si ce se retine (contributii) la calculul acestora.
Multumesc
Sunt nascuta in sept.1956, fara studii superioare, cu 2 copii si din 01.12.1975 lucrez fara nici o intrerupere in conditii normale de lucru.
Va rog sa-mi raspundeti daca pot iesi la pensie anticipata partiala in luna iulie 2010, atunci avand 53ani si 10 luni, iar ca vechime 34 ani si 7 luni (conform cu anexa 3 din lege). Daca nu pot iesi atunci, va rog sa-mi spuneti la ce data ma pot pensiona anticipat partial.
Multumesc pentru raspuns