Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat mostenitor

sotul /sotia beneficiaza de mostenirea bunurilor provenite de la parintii sotiei/sotului decedate, dupa decesul acesteia/acestuia, sau numai copii decedatei/ului?
daca mor intai parintii sotului si dupa aia sotul, da.. daca moare intai sotul si dupa aia parintii acestuia nu.. doar copii sotului, nepotii celor decedati au dreptul la mostenire
ati putea sa-mi indicati legea si articolul care prevede acest lucru?
E vorba de Codul civil si Legea 319/1944.
Dar, in principiu e vorba de compunerea masei succesorale, care inseamna totalitatea bunurilor pe care o avea defunctul la momentul deschiderii succesiunii ( data decesului).
Aceasta masa succesorala se compune din : 1/2 din bunurile comune din casnicie + bunurile proprii achizitionate inaintea casatoriei + bunurile proprii obtinute din donatii/mosteniri in tot cursul vietii.