avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1550 soluții astăzi
Forum Activitate danajustme

Activitate danajustme

Răspuns la discuția returnare sau schimbare produs
ce ai facut cu pantofii?am si eu un caz asemanator..si nush cum sa ma adresez vanzatoarei...zic sa fiu draguta..sa nu-mi sara in cap , la mine au trecut 12 zile :(.. are vreo importanta?garantie au 30 de zile :(
Răspuns la discuția DEMISIE ADMINISTRATOR
Trebuie sa treaca un anumit termen pentru depunerea demisiei la Registrul Comertului?Daca o fac azi,o inregistrez la sediul societatii, maine o pot depune la ORC?Pe mine m-ar interesa si sa numesc un alt administrator in locul meu,dar avand in vedere ca asociata mea nu este de acord nici cu iesirea mea din administratie nici cu numirea unui alt administrator,cum pot face acest lucru fara acordul asociatei mele?Este in intereseul meu sa pastrez si un control asupra societaii prin administratie,numai ca eu nu mai pot exercita acesta functie,de aceea as dori sa numesc o persoana din familie ca si administrator.
Va multumesc aniticpat!
Răspuns la discuția DEMISIE ADMINISTRATOR
Brom a scris:

Trimiteti o notificare, recomandabil prin executor judecatoresc, la sediul firmei si la domiciliul celuilalt asociat, prin care ii anuntati ca renuntati la mandatul de administrator.


Buna ziua,
azi am facut AGA si asociata mea s-a prezentat si a votata ca nu este de acord cu renuntarea mea din functia de administrator.Ce trebuie sa fac in acest moment pentru a iesi din administratia societatii??De la ORC mi s-a recomandat sa prezint la sediul societatii demisia,si astfel voi aparea ca administrator-demisionat,dar exista si alta posibilitate sa nu mai diu inregistrata ca administrator la ORC?
Buna ziua,
Va solicit ajutorul in legatura cu infiinarea unei firme prestatoare de servicii de dezinfectie, dezinsectie si deratizare.Care sunt etapele care trebuiesc urmate pentru infiinatrea societatii precum si autorizarea acestei(necesarul de resurse tehnice pentru inceperea activitatii : recipiente, echipamente de protectie, spatii de depozitare, transport ) precum si personalul necesar calificat.
Va multumesc!
Stimate "consultant" ar trebui sa mai cititi ceva ghiduri,ati auzit de masura 123?dar de masura 121?si mai sunt si alte masuri , unde beneficiarii nu sunt obligati nici sa aiba sediul social in mediul rural dar nici nu sunt obligati sa-si desfasoare activitatea in mediul rural!!!!Lectura placuta!
Răspuns la discuția DEMISIE ADMINISTRATOR
In primul rand multumesc pentru raspuns, dar m-ar interesa si cedarea partilor sociale catre alta persoana,e recomandabil sa mentionez si acest lucru in notificare?Pot numi o alta persoana administrator care sa ma inlocuiasca , chiar daca celalalt asciat nu se prezinta la adunarea AGA?Cu ce documente ma prezint la Registrul Comertului?Trebuie refacut si Actul Constitutiv?Va multumesc!
FONDURILE EUROPENE prin derulate prin programul FEADR (fostul SAPARD)sunt disponibile pentru orice tip de activitate desfasurata de intreprinderile nou-infintata,deci nu numai pentru activitati desfasurate in mediul rural.Problema ar fi mai degraba asigurarea cofinatarii investitiei (start-up-urile nu sunt crediate de cele mai multe ori)
Răspuns la discuția DEMISIE ADMINISTRATOR
Buna ziua,

Ma puteti sfatui va rog in legatura cu iesirea din administratia unei firme.Sunt administrator(numit prin act constitutiv) la un SRL la care sunt si asociat- societatea are doi administratori si doi asociati,cu un procent de 50%-50%, fara carte de munca.Din motive personale si profesionale vreau sa renunt la functia de administrator si celalalt administrator nu este de acord cu iesirea mea din administratie.Imi puteti oferi va rog o solutie pentru solutionarea acestei probleme si intr-un timp cat mai scurt.
Va multumesc!