avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate dand

Activitate dand

Inainte de 2004{ Legii nr. 359/2004} care erau cerintele? Am o societate infiintata inainte de 2004 .
In anexa la cert de inregistrare la pctul 5:scrie: ministerul muncii si solidaritatii sociale- Inspectia muncii-"autorizat pe baza declaratiei pe proprie raspundere conf, art 6 alin 4 din oog 67/2001 republicata" Trebuie sa mai cer autorizatia de la orc?
Cine o elibereaza si cat ma costa ?
Cine are nevoie de ea? Cine ma controleza daca o am?
Am o hotarare irevocabila data de o curte de apel privind impartirea mostenirii unei case. Cel cu care m-am judecat a spus ca exista o eroare materiala la instanta de fond si a calculat in mod diferit sumele aferente. Mentionez ca pana acum el nu a avut nimic impotriva modului de calcul ale sumelor. Eroarea materiala se refera la erori de calcul sau la modul de calcul al partajului?
Răspuns la discuția masa succesorala
Deci se imparte valoare casei fara imbunatatiri la 3 si ceilalti 2 frati ii platesc celui de-al treilea cate 1/3 din valoarea imbunatatirilor?
La moartea parintilor 3 frati mostenesc o casa la care unul dintre ei a adus imbunatatiri. S-a stabilit valoarea casei si a imbunatatirilor. Ce valoare se va lua in calcul la impartirea mostenirii? Valoarea casei cu imbunatatiri sau fara si valoarea imbunatatirilor sa se restitiuie separat celui ce le-a facut?
Exista vreo lege care sa reglementeze aceasta situatie?
In septembrie 2006 am facut succesiunea dupa mama, la pana un an de la decesul ei, prin notariat.
La sfarsitul lui 2006 fratele meu a introdus o actiune in instanta-iesire din indiviziune. La inceputul anului 2008 instanta de fond se pronunta. Se stabileste valoarea mostenirii, loturile si sultele. Fratele meu face apel, i se admite si in februarie 2010 se pronunta in favoarea fratelui meu. Fac recurs pe care il castig in sept 2010. Instanta se pronunta astfel:" modifica in tot decizia recurata, respinge apelul ca nefondat" Adica se intoarce la decizia de la fond din 2008.
Pt a investi hotararea am inteles ca trebuie sa o legalizez. Ce taxe trebuie platiter avand in vedere ce trebuie sa investesc hotararea din 2008?
M-am judecat cu fratele meu pentru o parte din casa. A facut apel, am facut recurs. Am primit prin hotatare irevocabila acea parte din casa, plata unei sulte si a cheltuielilor de judecata. Am incercat sa intru in posesia partii din casa si i-am cerut plata cheltuielilor de judecata urmand ca plata sultelor sa se faca mai tarziu.
El refuza pe motiv ca a introdus contestatie in anulare. Ce trebuie sa fac acum? Cat trebuie sa astept? Trebuie sa imi iau avocat? E un alt proces? Referitor la sulte: cum se platesc./ se platesc in rate/ exista o limita maxima sau minima pt acestea?
Am castigat un proces referitor la o mostenire. Am de primit sulte cheltuieli de judecatasi o jumatate de casa. Cum trebuie sa procedez?
Răspuns la discuția somaj pt. angajat part-time
Deci contabilul a gresit cand a suspendat zilele de CM?Se mai poate face rectificativa pentru lunile noiembrie si decembrie 2008 la somaj pentru a avea stagiul de cotizare corect?
Răspuns la discuția somaj pt. angajat part-time
Pe perioada concediului medical am avut 76 ore suspendate. Deci in 24 luni nu am 12 luni ci imi lipsesc 19 zile. Deci la somaj mi-au zis pa. Ce pot sa fac?
In concluzie muncitorii part-time care au ghinionul sa se imbolnaveasca nu pot lua somaj.