avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate steliana 67

Activitate steliana 67

Răspuns la discuția partaj succesoral judecatoresc
Poate cineva sa-mi recomande un avocat bun si rezonabil din Bacau? Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția partaj succesoral judecatoresc
Partea de 2500 intravilan presupune o casa si teren. Se poate face partaj numai pe aceasta parte?
Va multumesc din suflet!
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu urmatoarea problema: Este vorba de 2500 m2 de intravilan si 25000 m2 extravilan, jud.Bacau. Parintii au murit, iar cei trei copii sunt acum in indiviziune cota parte 1/3, pe certificatul de mostenitor. Deoarece nu se inteleg vor sa faca partaj succesoral judecatoresc.
1. Se poate face in Bucuresti?
2. Pe langa actele de proprietate trebuie intabulare, masuratori,...., sau se face fara?
3. Se poate face partaj doar pe partea de intravilan?
4. Cam cat ar costa intregul partaj?
Va multumesc pentru rabdarea si timpul acordat!
Ma scuzati, dar nu-mi este foarte clar:
1. Ce inseamna instanta depune diligentele?
2. Cu martor la notar mergem inainte de actiunea judecatoreasca?
3. Trebuie schimbat buletinul sau nu?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc frumos! Mai am o intrebare: Tata si-a schimbat numele din BOBOC ALBU, IN BOBOC, fara ca schimbarea sa fie facuta si in certificatele de nastere ale copiilor. Pe noi ne cheama doar BOBOC. Daca apelam la instanta, trebuie sa ne facem alt buletin sau cum dovedim ca suntem copiii lui?
Suntem trei frati. Tatal nostru a murit acum 10 ani si pentru ca nu ne-am inteles atunci, nu am deschis succesiunea. Acum a murit si mama si vrem sa facem succesiunea si dupa tata si dupa mama. Am cateva neclaritati:
1. Cum e mai ieftin? Prin notar sau prin instanta?
2. Cele doua succesiuni (dupa tata si dupa mama) sunt doua actiuni separate sau se pot face odata?
3. Cat si ce se plateste pentru succesiunea dupa tata, pentru ca nu a fost deschisa la timp?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
pai...:(( Pe tata il cheama Boboc Albu Vasile (Albu ca nume de familie), iar pe mine ma cheama doar Boboc Steliana, fara Albu si cica nu sunt fata lui. Ce trebuie sa fac? Cei din Blagesti zic ca trebuie alt buletin.#-o
Asa cred si eu. Sora de la Blagesti sustine ca nu mai poate ridica pensia mamei care a decedat pentru ca nu e recunoscuta ca fiica a ei si ca noi cei din Bucuresti trebuie sa ne facem alt buletin.#-o Nici nu mai sti ce sa crezi. De asemenea mai sustine ca, dupa ce ne schimbam buletinele, mai bine deschidem succesiunea in instanta, decat la notar, pentru ca asa e mai ieftin. Asa sa fie?:((
Asa am crezut si eu,dar sora mea din Blagesti nu a mai putut ridica pensia mamei dupa decesul acesteia, pe motiv ca nu poate dovedi ca e fiica ei. De unde se poate lua o astfel de dovada? Pe de alta parte, ea sustine ca cei de acolo iau spus sa ne facem alt buletin daca vrem sa deschidem succesiunea.
Pe tata l-a chemat la inceput Boboc Albu Vasile si toate actele lui de proprietate sunt pe acest nume.
Mai tarziu (fiind primar) hotaraste ca nu-i place sa i se spuna Albu si omite acest nume din actul de casatorie si certificatele copiilor.
Dupa moartea lui si a mamei, copiii nu sunt recunoscuti ca fiind ai lui, deci nu sunt mostenitori legali. Ce putem face in acest caz? Trebuie sa ne schimbam buletinele? Care e calea cea mai simpla, mai ales daca vrem sa deschidem actiune judecatoreasca pentru partaj succesoral? Domiciliul e in Moldova, iar cu cei de pe la primarie mai greu te intelegi.
Multumesc anticipat pentru raspuns!