Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cat se plateste daca succesiunea nu a fost deschisa la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cat se plateste daca succesiunea nu a fost deschisa la timp?

Suntem trei frati. Tatal nostru a murit acum 10 ani si pentru ca nu ne-am inteles atunci, nu am deschis succesiunea. Acum a murit si mama si vrem sa facem succesiunea si dupa tata si dupa mama. Am cateva neclaritati:
1. Cum e mai ieftin? Prin notar sau prin instanta?
2. Cele doua succesiuni (dupa tata si dupa mama) sunt doua actiuni separate sau se pot face odata?
3. Cat si ce se plateste pentru succesiunea dupa tata, pentru ca nu a fost deschisa la timp?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
steliana 67, utilizator
Este mai ieftin prin instanta, se poate face totul printr-o singura actiune si nu se plateste nimic pentru succesiunea dupa tata.
Multumesc frumos! Mai am o intrebare: Tata si-a schimbat numele din BOBOC ALBU, IN BOBOC, fara ca schimbarea sa fie facuta si in certificatele de nastere ale copiilor. Pe noi ne cheama doar BOBOC. Daca apelam la instanta, trebuie sa ne facem alt buletin sau cum dovedim ca suntem copiii lui?
de regula instanta depune diligentele sa vada cum s-a numit inainte defunctul dar si dvs. daca aduceti la notar un martor care sa declare ca boboc albu este acelasi cu boboc
Ma scuzati, dar nu-mi este foarte clar:
1. Ce inseamna instanta depune diligentele?
2. Cu martor la notar mergem inainte de actiunea judecatoreasca?
3. Trebuie schimbat buletinul sau nu?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
andreidinax a scris:

Este mai ieftin prin instanta, se poate face totul printr-o singura actiune si nu se plateste nimic pentru succesiunea dupa tata.

Chiar asa este nu se plateste nimic daca succesiunea se face prin instanta in cazul in care s-a depasit termenul de 2 ani? Nu se mai plateste acel 1% impozit la stat?