avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate johnny_danut

Activitate johnny_danut

Răspuns la discuția Procura speciala
Sunt dezamagit . Maine trebuie sa plec cu vecinul la notar si din atatia juristi pe acest forum , nu stie (sau nu vrea) niciunul sa-mi spuna macar ca nu stie de ce am nevoie exact .
Răspuns la discuția Procura speciala
Puteti sa-mi raspundeti la ce am intrebat mai inainte ? Va rog !!!
Răspuns la discuția Procura speciala
Scuze . Am intrebat asa pentru ca omului i-a ars casa cu ceva timp in urma si acum nu mai are niciun act . Ma gandeam ca-i poate fi valabila o adeverinta de la primarie sau altceva . Multumesc !=D>
Doar atat vreau sa stiu , pentru declaratia notariala prin care vecinul imi da cale de trecere trebuie schita la terenul lui sau nu .:(
Răspuns la discuția Procura speciala
Chiar nu stie nimeni . Ma dezamagiti :sorry:
Răspuns la discuția Procura speciala
Totusi revin cu intrebarea asta caci nu-mi permit sa fac doua drumuri cu oamenii pentru o amarata de semnatura .Ce acte trebuie sa aduca la notar cel ce-mi da drept de servitute . :">
Răspuns la discuția Procura speciala
Pai daca eu urmeaza sa fiu proprietarul , acea servitute de trecere de ce trebuie sa o semneze cu vecinul cei trei mostenitori si nu eu ca viitor proprietar ? Si chiar este necesar sa o semneze in faza asta chiar daca eu nu am de gand sa construiesc (prea curand)?
PS Si inca ceva si am terminat cu intrebarile . Ce acte trebuie sa aduca la notar cel ce-mi da drept de servitute . Va multumesc . Sunteti cei mai buni =D>
Vreau sa cumpar un teren de la tatal meu (provine dintr-un certificat de mostenitor fara partaj , mai sunt 4 terenuri in afara de acesta pe acel certificat) si am fost la un notar care mi-a spus ca-i face tatalui meu (in prezenta la ceilalti doi -un unchi si o verisoara) o procura speciala de vanzare ca sa nu mai fie nevoie sa mai merg si cu ceilalti doi la vanzare . Intre timp eu am masurat terenul si astept sa iasa actele (10 zile) . Intrebarea mea este - pot merge cu ei inainte ca sa-i faca tatalui meu procura sau numai dupa ce vin actele de la topograf . Si inca ceva , terenul este intravilan , faneata , fara iesire la drum auto si as dori sa-mi construiesc o cabanuta acolo . Inginerul topograf m-a sunat si a zis ca trebuie pana depune el dosarul la cadastru (cred) trebuie sa obtin un acord de liber acces la drum de la un vecin prin declaratie notariala . Este absolut necesar acum acest lucru sau numai daca si construiesc ceva acolo .Va multumesc din suflet si va rog sa ma intelegeti pentru ca stau la 70 km de oras si singura cale de informare sigura si rapida este internetul .
Pai am fost la un notar si mi-a zis ca fiecare trebuie sa-mi vanda partea lui :( si pentru 5000 mp ma costa 3000 ron treaba asta ceea ce mi-a parut cam mult avand in vedere ca-i intr-o zona defavorizata . De acord sunt da mie nu-mi convenea treaba cu vanzarea pentru ca asta insemna ca ceilalti nu mai au dreptul in alta parte si ei au partea lor in celelalte loturi. .
Pe un certificat de mostenitor sunt 3 mostenitori si 5 loturi . Daca vreau sa cumpar un singur lot se poate face iesirea din indiviziune doar pe acela si el sa fie trecut (asa cum si este stapanit) la unul dintre mostenitori ca el la randul lui sa-l vanda fara a fi nevoie de impartirea lui in trei si vanzarea fiecarei treimi de proprietarul ei . Multumesc muuuult de tot !
Răspuns la discuția Complicat.
Am vorbit cu un notar si mi-a spus sa duc mostenitorii cu buletinul in mana , certificatul de mostenitor si un atestat fiscal pentru terenurile in cauza cum ca n-au datorii la impozite etc. insa nu mi-a spus nimic de schite si atunci intreb cum se face partajul de buna intelegere , de unde se stie care si unde a luat terenul si ce dovezi raman? Multumesc !