avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Activitate arhicoc

Activitate arhicoc

Mentionez ca este vorba de functia de cenzor la o asociatie de proprietari, nu la fundatie sau asociatie non profit. Se aplica prevederile ordonantei si pentru cenzorul de la o asociatie de proprietari? Este vorba de contabilitate in partida simpla.
De cine trebuie sa fie cenzorul autorizat?
Mentionez ca persoane in cauza este economist si are masterat in domeniu.
Conform Legii 230/2007: "Daca dintre membrii asociatiei de proprietari nu se poate alege un cenzor sau comisia de cenzori, atunci adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociatiei de proprietari, persoana fizica ori juridica de specialitate, pe baza de contract sau conventie de prestari de servicii".

Intrebarea mea este daca cenzorul extern trebuie sa fie macar persoana fizica autorizata, deoarece personalul biroului Indrumare a Asociatiilor de Proprietari din cadrul primariei sustine acest lucru.
Buna ziua

Va adresez o intrebare...

Sunt cenzor la mai multe asociatii de proprietari de mai multa vreme. Nu am avut probleme deosebite cu nici una dar in ultima vreme un angajat al biroului Fond Locativ si Asociatii de Proprietari imi pune bete in roate pe motiv ca ii sunt antipatic din cauza unei neintelegeri personale si mai vechi. Respectivul imprastie vorba ca asociatia in cauza o sa aiba probleme din cauza mea in viitorul apropiat in ciuda faptul ca este anuntat peste tot ca lumea este foarte multumita de munca mea. Mentionez ca la aproximativ toate asociatiile la care figurez cu prestari servicii, lucrez de cel putin 3 ani (cu exceptia uneia singure la care figurez ca cenzor de 1 an).

As dori sa stiu urmatorul lucru:
Intra in atributiile acestui birou impunerea politicii salariale ? Sau a impunerii stagnarii maririi salarilor ? Ce as putea sa fac sa-l conving pe respectivul individ sa renunte la denigrarea mea continua. Mentionez ca seful lui a fost anuntat de comportamentul neadecvat care consta in denigrare, injurii aduse la adresa presedintilor, administratorilor si a cenzorilor (tribunalul nu este o solutie - am un copil cu care prefer sa petrec timpul).

Asi dori un raspuns detaliat si conform legii pentru a-i da peste nas si pentru a potoli acest gen de vigilante.

Trecand peste faptul ca acest binevoitor angajat are peste 50 de ani, asi dori sa fiu cat mai delicat pentru a nu-i crea probleme. Recunosc ca prima intentie a fost sa formulez diverse plangeri la adresa primarului.

Va multumesc frumos in prezent, trecut si viitor. Ramane doar viitorul de rezolvat. :D
Răspuns la discuția Drept de vot Adunare Generala
Conform art.25,alin.(1) litera C din Legea 230/2007 Lege nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, "c) proprietarul poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza".

Mentionez ca nu este vorba de reprezentant legal ci doar o imputernicire pentru dreptul de vot in adunarea generala a unei Asociatii de Proprietari.

As dori sa stiu care este cel mai rau lucru care se poate intampla in cazul in care sa spunem ca petentul castiga si daca Parchetul ar putea lua in seama o asemenea plangere.

Hartia cu care s-a prezentat locatarul care a votat in numele vecinului avea drept antet un text de genul

LOCATARII .... imputernicim pe ........ sa ne reprezinte in Adunarea Generala a ..... si ii acordam dreptul de vot .....
Buna ziua

Ma numesc Alexandra si sunt cenzor la o asociatie de proprietari. In cadrul unei adunari generale, un locatar a votat in numele unor vecini pe baza unui tabel care continea numele acestora, seriile actelor de identitate respectiv semnaturile acestora.

Un fost membru de comitet a depus plangere penala la Parchet impotriva mea cum ca mi-as fi depasit atributiile in Adunarea Generala, eu acceptand voturile respective.

As dori sa stiu daca acele voturi trebuiau luate in calcul si daca sunt in postura de a-mi angaja sau nu un avocat si eventualele repercursiuni.

Va multumesc