avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1688 soluții astăzi
Forum Activitate mihai740

Activitate mihai740

am o societate inregistrata in noe 2002. aavut activitate pana in oct.2005. La aceasta data am suspendat activitatea pe 3 ani si am inchis punctul de lucru.TERMENUL DE GRATIE de reluarea activitatii a expirat, nu mai am de gand sa ma ocup de asa ceva(lemn),sunt asociat unuc, cum pot sa o radiez, lichidez cel mai simplu si care sa cel mai putin .mai exista radiere din oficiu?Sunt foarte bolnav, lucrez ca paznic si am vevituri foarte mici.Cat ar costa asemenea operatiune?VA SALUT!
avand o societate cu profil lemn activa din a11-2002 pana a10- 2005 am acumulat o datorie la fondul de mediu de350lei. in noe.2008 am primit o deczie si apoi o somatie de executare silita cu suma de 1004 lei calculte ca majorari.nestiind de unde privine suma deoarece am suspendat activitatea societatii in oct.2005 si nu am primit nici o notificare de la fondul de mediu pana acumm. in luna martie am reusit sa lamuresc lucrurile si am trimis suma prin mandat postal la fondul de mediu BUCURESTI, cum pot afla daca sa primit suma si daca amm fost scos de pe lista datornicilor sau cum se numeste.2 care este cea mai simpla procedura si mai ieftina de a radiasau lichida societatea..MULTUMESC#-o#-o
Răspuns la discuția contract de munca
la legea 76/200 am benefeciat de art. 75 sau 76 nu stiu exact care se refera la sccimbarea domiciliului si angajarea din somaj am achizitionat o locuinta ,am schimbat domiciliul ,respectv cartea de identitate,si am benefeciat de 3500 lei de la somaj, 7 salarii.AJOFM SUCEAVA cere bani inapoi pt.ca nu am avut 12 luni vechime la firma. Firma a fost de paza la ds suceava iar dupa licitatie am fost preluat de alta firma continuind activitatea incepand cu ziua urmatoare in acelasi loc de munca respectiv os iacobeni din ds suceava .Nuam nici o vina ca sau schimbat firmele la licitatie.vina apartine primei firme care a desfacut incoret contractul de munca;ART55 litb. Poate firma rectifica in carnetul de mun ca sau exixta alte solutii?
firmala care am lucrat ca agent de paza nu sa mai prezentat lalicitatie pt. continuarea activitati licitatia a fost castigata de alta firma care a angajat tot personalul iar contractul de munca afost desfacut cu art55 lit b fara a se da preaviz deoarece am benefeciat de legea76/2000 si am avut vechime de numai 11 luni mi se cer bani inapoi(3500)lei cu tote ca serviciul il efectuiez in continuare la acelasi loc de munca unde am fost ll prima firma ca si la adoua.:sorry: