avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate fengshuigmg

Activitate fengshuigmg

Buna ziua
Doresc si eu o lamurire , acum ca legea le va da voie sa execute silit, fara hotarare judecatoreasca. August 2013, semnez un contract de salubritate, de buna credinta, de ridicare saptamanala a gunoiului menajer, la adresa unei proprietati a sotiei din mediul rural, unde locuiesc de peste 4 ani. La o luna de la semnare, nu se prezentasera nici o data sa ridice gunoiul, incerc sa iau legatura telefonic fara sanse de izbanda, sediul firmei de salubritate fiind in Constanta, le transmit un email in care ii instiintez ca prin neonorarea contractului de catre dumnealor consider ca acesta este nul si neavenit, conform practicilor comerciale. Nu primesc nici un raspuns, insa dupa 5 luni ma trezesc cu incasator de facturi la poarta pentru colectare sume de plata. Am o discutie cu acesta si ii prezint situatia. Mentionez ca pana in momentul respectiv, lucratorii societatii nu se prezentase pentru ridicarea gunoiuluinici macar o singura data. Drept urmare, la ceva timp dupa discutie primesc, prin posta facturi emise la zi. Retrimit un email serviciului comercial si secretariatului cu situatia mea si cer rezolvarea conflictului. iar nu primesc nici un fel de raspaun , insa casiera vine dupa bani pentru restante si noi facturi emise, spunandu-mi ca firma nu este de acord cu rezilierea contractului si sunt bun de plata. Acum, in noiembrie 2016, dupa o noua vizita a casierei si articolul aparut la dumneavoastra in privinta legii 225/2016 si executarii silite a datoriilor. Mentionez, inca o data, ca pe toata aceasta perioada, nu s-au prezentat pentru ridicarea gunoiului nici macar o singura data in mai bine de trei ani. Ce solutii am la dispozitie pentru a opri aceasta bataie de joc a societatii de salubritate si a nu ma trezii cu executorii la poarta pentru un serviciu ce nu mi s-a efectuat, insa sunt facturat fara incetare. Multumesc
Suntem in 2016, an in care se fac contracte internationale prin email iar dumneavoastra nu vreti sa acceptati forma respectiva ca fiind legala ? Atunci pentru ce mi aveti posta electronica si va folositi de ea ? Atata timp cat emailurile pot reprezenta dovada in instanta, cine hotaraste ca o prapadita de demisie nu poate fi considerata legala, fiinca nu este scrisa ca acum cateva mii de ani ? Astea sunt legile moderne. Legi flexibile si cu lacune, ca sa poata fi folosite a mai stoarce niste bani.
Răspuns la discuția Titlu proprietate
Asa credem si noi insa faptul ca a fost incadrat pe rolul lui fara nici un act din partea noastra imi spune ca e ceva putred in Danemarca. Am luat legatura cu viceprimarul expunandu-i problema si mi s-a parut ceva cam evaziv, mai ales ca insistand pe varianta cea mai rea, mi-a spus ca trebuie sa stiu datele de identificare ale actuluii pentru a putea face ceva. Succesiunea nu s-a facut din pacate, urmeaza s-o facem direct pe numele fiicei daca se poate. Exista vreun act de asa zisa ignorare a terenului agricol cu un termen dupa care el poate fi trecut in proprietatea altcuiva? Multumesc
Am facut greseala sa credem ca nu ne vom mai intoarce la casa parinteasca si din aceeasta cauza am lasat ca cterenul si casa sa fie folosite de un var al sotiei in aceasta perioada, intelegere tacita fara inscrisuri. Acum ne-am intors pentru preluarea in mod oficial a mostenirii sotiei tinand cont de faptul ca fiica mea, studenta la medicina veterinara, doreste stabilirea in provincie. Dupa un mic scandal cu actele casei, varul refuza sa ne elibereze titlul de proprietate al terenului arabil, ridicat de el de la autoritatile in speta fara procura din partea noastra, pana in februarie anul viitor, cand zice ca il v-a scoate de pe rolul sau si-l v-a transfera pe al nostru. Doresc sa stiu daca exista ceva legal in actiunea de refuz al varului si actiunile pe care trebuie sa le intreprindem noi in a intra in posesia titlului de proprietate al sotiei. Multumesc