avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate miidezile

Activitate miidezile

Răspuns la discuția Acuzatie de fals pe internet
am constatat ca stupoare ca intr-adevar, art 205, 206, 207 CP nu mai sunt abrogate... datorita neconstitutionalitatii acestui fapt...
multumesc pentru ca mi-ati deschis ochii.
Răspuns la discuția Acuzatie de fals pe internet
din cate stiu eu, calomnia a fost abrogata, asa ca nu mai exista ca infractiune; la fel si insulta; daca doriti, puteti urma doar calea civila, daca va simtiti insultat;
era o lege 161/2003 care cuprindea infractiuni cu privire la sistemele informatice, asa ca daca se simte vizata, de ce nu actioneaza legal persoana respectiva, sesizand organele competente?!
presupunanad ca sunteti "curat", dupa ce s-ar da sentinta de nevinovat, puteti sa-l actionati in justitie pentru denunt calomnios...
DECLARAŢIE DE AVERE
Subsemnatul/Subsemnata,
_______________, având funcţia de ________________________________
la ______________________________________________CNP___________
, domiciliul _________________________________________________
______________________________________________________________
__________________________cunoscând prevederile art. 292 din Codul penal privind falsul în declaraţii, declar pe proprie răspundere că împreună cu familia1) deţin următoarele:



DECLARATIA DE AVERE
În declaraþia de avere se indicã numele, prenumele, iniþiala tatãlui ºi codul numeric personal al declarantului.
În rubrica privitoare la funcþia declarantului se va introduce funcþia prevãzutã în ordinul, decizia sau actul administrativ de numire.
Pentru angajator se precizeazã denumirea integralã a instituþiei.

mda, nu se spune ceva despre domiciliu, dar presupun ca ar trebui completata acea linie, este?!
presupun ca e functie de cat creier i-a dat dumnezeu celui insarcinat cu jobul asta; daca e dobitoc, o sa procedeze ca la uzina mea, afisandu-mi fara opreliste toate datele personale pe internet, ca aia e, el face nu gandeste...
escalpez mon mohican, putains!!!


sa zicem ca nu am chef sa-mi fie postate datele personale pe internet, daca sesizez si eu organele competente, sa poate da o amenda asa cum zice 677 de pana la 50 000 ron celui care le-a prelucrat???

nimeni???
“Da, aveti dreptate, alocatia nu este drept de natura salariala Poate la venituri din alte surse.”

Sigur ca am dreptate, dar nu merge nici la venituri din alte surse, deoarece pur si simplu nu este venit impozabil, conform normelor de aplicare a codului fiscal!!!

“Nu cred ca cineva poate avea pretentia sa stiti care din ce coloana se scade, trebuia doar sa faceti rost de fisa fiscala si sa consultati ghidul sau sa intrebati responsabilul din institutia dvs.”

Exact asta mi-a cerut responsabilul, rezultatul operatiunilor din fisa fiscala a sotiei mele!

“Nu am vazut in ghid faptul ca se trece adresa completa la domiciliu, poate mi-a scapat?
Cred ca dupa CNP, la domiciliu trebuie trecut doar numele localitatii, atata timp cat se anonimizeaza adresa imobilelor (in afara de localitate), nu vad sensul sa o treci toata la domiciliu si sa o publici asa...”

Probabil ca v-a scapat, pentru ca dupa nume, esta rubrica special dedicate adresei, aia nu se anonimizeaza!

“Nu stiu, banuiesc ca nu sunt secret de stat.
Pentru ca legea sa poata fi aplicata, trebuiesc declarate toate veniturile pentru a putea fi comparate cu cheltuielile, insa daca cineva se scuza ca nu stie sau nu vrea sa declare venitul sotului/sotiei pentru ca nu are respectiva fisa fiscala sau ca aceasta este confidentiala, atunci legea cu controlul averilor nu isi mai poate indeplini scopul - verificarea.... ”

Nu sun secrete de stat, dar nici nu cred ca sunt documente cu caracter public, trebuie sa aiba un anumit grad de personalizare/confidentialitate – cum ar fi ca un simplu cetatean sa ceara si sa obtina fisa fiscala a lui…. Boc, sa spunem?!

“Vinovatia poate presupune si culpa, dar instanta este singura in masura sa stabileasca daca este intentie sau culpa...”
În materie contraventionala prin vinovatie se întelege starea de constiinta a faptuitorului în momentul încalcarii unei dispozitii legale, a carei nesocotire este considerata contraventie. Vinovatia reflecta aspectul subiectiv al faptuitorului fata de fapta comisa si fata de urmarile acesteia. Vinovatia este rezultatul interactiunii a doi factori: constiinta si vointa. Vinovatia presupune o atitudine constienta în sensul ca faptuitorul are reprezentarea actiunilor sau inactiunilor sale ilicite, a rezultatului acestora, care este socialmente periculos si savârseste cu vointa aceste actiuni sau inactiuni pentru realizarea rezultatului urmarit. Vointa de a savârsi fapta ilicita este determinata numai dupa reprezentarea în constiinta faptuitorului a urmarilor faptei. Prezenta atât a factorului intelectiv cât si a celui volitiv în comiterea faptei este o conditie esentiala a vinovatiei.
Spre deosebire de infractiune, contraventia se sanctioneaza indiferent de forma vinovatiei (aici s-ar nasoli treaba), exceptia de nesanctionare a faptelor savârsite din culpa trebuind sa fie prevazuta expres în actul normativ care stabileste si sanctioneaza fapta respectiva.
Asa cum am spus, in cazul meu nu e intentia de a nu respecta legea, pur si simplu aceasta nu poate fi respectata conform acelui ghid nenorocit… care are o valoare pur orientativa, nu cred ca este act normativ.
Art. 29 (1) Nedepunerea declaratiilor de avere si a declaratiilor de interese in termenele prevazute de prezenta lege, precum si nedeclararea, in declaratia intocmita potrivit anexei nr. 1, a cuantumului veniturilor realizate, sau declararea acestora cu trimitere la alte inscrisuri constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 50 lei la 2.000 lei. Agentia poate declansa din oficiu procedura de evaluare.

conform oug 2/2001 "Constituie contraventie fapta savarsita cu vinovatie, stabilita si sanctionata prin lege"...
1. vinovatia presupune intentie (directa sau indirecta), ori in cazul acesta (al meu) nu vad temeiul pentru sactionare contraventionala... eu nu am putut face rost de informatiile respective si nici nu am avut intentia de a face valuri pentru asta, nu este obligatia mea sa solicit fisele fiscale ale altor persoane!!! am fost doar sincer, nu stiu 4-5+2+3!
Si, daca tot stiti ghidul, atunci poate stiti si ca nu se trece un venit oarecare ci rezultatul formulei 4-5+2+3 din fisa fiscala!!! altfel, ar fi o declarare necorespunzatoare adevarului, este?!
2. eu am declarat un cuantum aproximativ la sotie, precis la mine... nu cred ca este cazul aici de sanctiune contraventionala....

da, sunt de acord ca unii habar n-au de lege, dar nu cred ca va referiti la mine (daca totusi piatra mi-a fost dedicata, ati gresit si d-voastra la chestia cu datele cu caracter personal - e detaliata mai jos), pentru ca obligatia de a verifica in termen de 10 zile corectitudinea completarii declaratiilor de avere era si anul trecut, iar pe site-ul institutiei sunt declaratii care indeplinesc lejer conditiile art 292 cp, multe dintre ele sunt cu trimitere la fisa fiscala, sau apare tot asa, ironic, nu stiu!
ca sa nu mai vorbim despre cei care completeaza la misto si scriu la venitul sotiei o suma oarecare - nereala! sau care scriu la venitul lor
aproximativ x lei
sau scriu nimic la venitul din salariu propriu! asta (sa nu completezi nimic) imi miroase a art 292 cp!!! este asa? (cel putin prin prisma vechii legi).
ca sa nu mai spun despre insistenta celui care primea declaratia de avere de a trece la venitul din salarii si alocatia copilului! e suficient sa aruncati un ochi pe internet si o sa vedeti un numar urias de declaratii care cuprind si alocatia de stat a copilului! jenant de-a dreptul! Asta , ca ii sustineti pe astia…!!!
eu am fost notificat de fapt, pentru ca, simplu, m-am luat in gura cu persoana respectiva, aia care primeste declaratiile de avere – si pentru ca i-am spus tot ce am scris aici… daca se ajunge la sanctionare contraventionala, il voi denunta pentru neglijenta in serviciu sau complicitate la fals in declaratii... nu el ma judeca pe mine, el care habar n-are de lege!!!

e) asigura afisarea si mentinerea declaratiilor de avere si ale declaratiilor de interese, prevazute in anexele nr. 1 si 2, pe pagina de internet a institutiei, daca aceasta exista, sau la avizierul propriu, in termen de cel mult 30 de zile de la primire, prin anonimizarea adresei imobilelor declarate, cu exceptia localitatii unde sunt situate, adresei institutiei care administreaza activele financiare, a codului numeric personal, precum si a semnaturii.

am citit inainte, dom'le, incredibil, am dreptate!!!
Poate uitati ca se trece adresa completa conform acelui ghid idiot la nume-prenume, aia nu se anonimizeaza, domnule …! Eu nu am chef sa stie tot tartanul unde locuiesc, asa, cand n-are el ce face, vine sa-mi dea foc la usa… apoi merge sa bea o bere!!!


by the way, imi puteti spune care e regimul juridic al fiselor fiscale? adica cine are acces la ele? eventual baza legala?

Legea a aparut in septembrie si a a dat un termen de 60 de zile pentru completarea noilor formulare, timp in care se puteau aduna toat informatiile necesare, bineinteles de catre o persoana care ii pasa cat de cat de aceasta obligatie LEGALA!

este o lege idioata, atata timp cat nimic nu s-a schimbat ceva pentru 99% din functionarime!!!
asa cum am mai spus, trecutul este mort...
ok, a trebuit sa-mi actualizez din nou declaratia de avere pe anul trecut, desi nimic nu s-a schimbat dpdpv financiar - asta e, trecutul e mort!
vad ca si acum, legea prevede publicarea adresei mele, a declarantului, desi informatiile legate de acest amanunt sunt (parerea mea!) date cu caracter personal prin prisma legii 677/2001 (Art. 3. In intelesul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc dupa cum urmeaza:
a) date cu caracter personal - orice informatii referitoare la o persoana fizica identificata sau identificabila; o persoana identificabila este acea persoana care poate fi identificata, direct sau indirect, in mod particular prin referire la un numar de identificare ori la unul sau la mai multi factori specifici identitatii sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale);
ca sa nu mai spun ca pana la modificarea adusa de aceasta lege, se posta in clar si semnatura, alta data cu caracter personal, fiindu-mi incalcate, zic eu, "in special dreptul la viata intima, familiala si privata, cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal."
asa. deci.
mi s-a cerut de catre vajnicii reprezentanti ai institutiei la care lucrez sa-mi recompletez datele referitoare la venitul din salarii in conformitate cu un ghid, luat nu stiu de unde, care spune ca venitul din salariu se calculeaza: coloana 4-5+2+3 din fisa fiscala!!! la fel si la sotie!!!
ei bine, eu stiu ca trebuie sa fiu sincer, si cu inima curata am scris NU STIU la venitul sotiei mele - ca de unde dracu' era sa iau datele din fisa ei fiscala in termen de 3 zile...
motiv pentru care am fost notificat in scris de reprezentantii mai sus amintiti sa rectific actul respectiv! asa ca le-am scris aproximativ x lei, si iar au facut spume!
am nevoie de parerea d-voastra, ce credeti, prin prevederile noii legi, pot fi sanctionat contraventional sau ma pot trezi cu ani sa-mi verifice saracia, pentru ca am trecut nu situ/aproximativ x lei?
precizez ca termenele s-au respectat integral in ambele situatii...
cu stima,
va multumesc.

iar daca asociatia, decide in urma unei delatiuni (a unui vecin binevoitor) ca trece 3 persoane la intretinere, si o si face, fara ca modificarea in cartea de imobil sa fie efectuata, ea, asociatia, ce temei legal are pentru a trece o persoana in plus la intretinere?X-(
"puteti fi trecuti la intretinere cu 10 persoane...si ce contestatie mai faceti, in baza a ce daca nu exista nicio dovada a declaratiilor de persoane la apartament?"

ar fi clar un abuz din partea asociatiei, si este treaba celui care pretinde un anumit lucru sa-l si demonstreze - daca trece 10 persoane, sa aiba si motivul ...
asa cum am spus si intr-un post de mai sus, este moral ca in calitate de proprietar sa fac eu declaratia la asociatie, dar atata vreme cat nici nu mi-a fost adus la cunostinta statutul asociatiei, nici nu e prevazuta in mod expres aceasta obligatie in actele normative care reglementeaza regimul juridic al asociatiilor de proprietari, de a declara in calitate de proprietar pe cineva care sta la mine... ma declar oarecum satisfacut de argumentul dvs.
E ca si cum ar umbla politia dupa noi sa ne facem CI. Nu-i normal ca noi, ca proprietari ai starii noastre de identitate sa mergem sa ne declaram? O face altcineva in locul nostru?
- q.e.d. - e o chestiune de bun simt, si atat; parca i-am putea spune obligatie civila impefecta, nu ?:D
nu sunt de acord cu afirmatia dvs "daca sta mai mult de 15 zile inseamna ca si-a schimbat domiciliul", iar art 38 vorbeste despre obligatia unei persoane care isi schimba domiciliul sau resedinta de a se declara la cartea de imobil, nu despre obligatia mea, ca proprietar al unui apartament, de a ma duce sa-l declar la asociatie. ca asta este nelamurirea mea, iar complicitatea la savarsirea unei contraventii nu exista...