avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate Alina-Adriana Visirin

Activitate Alina-Adriana Visirin

Răspuns la discuția dobanda legala
Asa este. Dar chiar si in procese diferite?
Răspuns la discuția dobanda legala
Multumesc pt raspuns. Dar in practica am vazut ca se admite cumulul dobanzii legale cu actualizarea creantei. Cunosti vreo hotarare judecatoreasca prin care a fost respins cumulul dobanzii legale cu actualizarea creantei?
Discuție dobanda legala
Am avut, pe rolul diferitelor instante, 4 dosare avand ca obiect somatie de plata, in care am avut calitatea de debitor. Prin ordonantele emise de catre instante, am fost obligati la plata debitelor restante, actualizate cu rata inflatiei pana la data platii efective, creditorului respingandu-i-se celelate capetele de cerere cu privire la dobanzile legale, pe motiv ca nu indeplinesc cerintele prevazute de O.G. nr. 5/2001, repectiv 119/2007. Acum vine creditorul, cu o noua cerere potrivit dreptului comun, prin care ne solicita dobanda legala calculata la intreg debitul restant rezultat din cele patru dosare. Credeti ca am vreun motiv sa merg pe respingerea cererii? Multumesc mult!
Răspuns la discuția Momentul actualizarii creantei
Asa spuneam si eu. Mersi pt raspuns!
Daca exista o ordonanta de plata care obliga debitorul la plata sumei de 300.000 lei actualizata in functie de rata inflatiei pana la data platii efective, de la ce data se face actualizarea? Instanta nu specifica.
Răspuns la discuția Reactualizare suma
Mersi mult pt raspunsul tau!
Răspuns la discuția Reactualizare suma
Pai nu este vorba de aceeasi suma. 300.000 lei este debitul restant pe care debitorul il avea de achitat creditorului. In hotarare, instanta a specificat doar ca aceasta suma de 300.000 lei trebuie actualizata in functie de rata inflatiei pana la data platii efective. Problema a intervenit cand actualizarea sumei a fost calculata diferit. Creditorul, prin executor, a calculat inflatia de la data la care debitorul a acceptat la plata facturile ce fac obiectul sumei de 300.000 lei, pe cand debitorul a calculata inflatia de la data ramanerii irevocabile a hotararii instantei. Deci, problema este ca instanta nu a specificat in hotarare data de la care trebuie calculata inflatia, iar cei doi (creditor si debitor) nu se inteleg asupra calculului inflatiei
Răspuns la discuția Reactualizare suma
Da. Este specificata suma restanta de 300.000 lei care trebuie actualizata cu rata inflatiei pana la data platii efective. Problema a intervenit cand executorul, la staruinta creditorului, a actualizat suma mai sus mentionata de la data la care creanta a devenit certa, lichida si exigibila, iar debitorul a calculat actualizarea sumei mai sus mentionate de la data ramanerii definitive si irevocabile a ordonantei de plata. Mai mult, executorul a acceptat calculul debitorului, iar acesta din urma a si achitat suma. Ulterior, creditorul face contestatie la titlu cu privire la lamurirea intelesului, intinderii si aplicarii titlului executoriu, prin care contesta suma achitata de debitor
De la ce data trebuie actualizata o suma de bani cu rata inflatiei, avand in vedere ca in ordonanta de plata instanta ordona: "Someaza pe debitoare sa plateasca creditoarei suma de...lei, actualizata in functie de rata inflatiei pana la data platii efective, in termen de 30 de zile de la ramanerea irevocabila a prezentei ordonante"? De la data ramanerii irevocabile a oronantei si pana la data platii efective? Sau de la data la care creanta creditorului a devenit certa, lichida si exigibila si pana la data platii efective?
Multumesc pt raspuns! O sa tin cont.