avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate borcanm

Activitate borcanm

Multumesc mult pentru raspuns. Pare foarte complicat si nu stiam ca exista acest COR care mai bine nu exista, atata timp cat nu se gaseste raspuns la o intrebare simpla. Voi incerca la Resurse umane si sper sa primesc un raspuns.
Răspuns la discuția SE APLICA GRILA DE SALARIZARE?
Lucrez intr-o Directie de sanatate publica unde tot personalul a fost candva personal sanitar (medici si asistenti). Intr-o noapte cineva s-a gandit sa ne transforme pe unii in functionari publici cu statut special iar peste cativa ani in functionari publici generali. Am primit niste dispozitii prin care ni s-a adus la cunostinta schimbarea statutului si salariul tarifar lunar. Acum am redevenit personal medical (se spune ca e mai usor sa dai afara un contractual decat un functionar public) dar nu am mai primit nici o dispozitie scrisa cu noua incadrare si salariu aferent , doar am inteles ca nu sunt fonduri pentru a se calcula drepturile salariale ca la orice personal medical. Exista in prezent o grila (mai veche, nu asta unica) dupa care sunt platiti medicii si asistentii. Noi de ce sa fim platiti in continuare ca functionari ? Multumesc !
Lucrez intr-o institutie publica si din luna august 2010 avem o noua organigrama si din functionari publici am redevenit personal medical (personal contractual). Conform grilei de salarizare ar trebui sa avem un salariu de baza mai mare dar nu stim daca ,din lipsa fondurilor sau inghetarea salariilor , aceasta incadrare va fi posibila. Putem fi incadrati pe o functie si platiti pe alta functie? Mai ales ca in aceeasi institutie exista personal contractual mai de mult timp, platit deja pe grila conform legii.
SCOALA A FOST DE 3 ANI SI PE ATUNCI SE STIA CA REPREZINTA ECHIVALENTUL PREGATIRII DE SUBINGINER, PROFESOR DE SPORT SAU ISTORIE...NICIODATA NU AM STIUT EXACT. AM AUZIT LA ALTE PERSOANE DIN STRUCTURI SIMILARE CA AU PRIMIT LA INCETAREA RAPORTURILOR DE SERVICIU O LISTA CU PROFESIUNI PE CARE LE-AR PUTEA DESFASURA CONFORM PREGATIRII.
AS DORI SA STIU DACA POT OBTINE UN ACT DIN CARE SA REIASA CA STUDIILE EFECTUATE LA SCOALA DE OFITERI SIBIU (PROMOTIA 1990) AU UN CORESPONDENT IN VIATA CIVILA. UNITATEA MILITARA DE LA CARE AM PLECAT NU MI-A PUTUT DA NICI O LAMURIRE IN ACEST SENS. VA MULTUMESC !
M-a derutat expresia "vechime efectiva", crezand ca poate sa insemne doar anii lucrati, in care am avut contribuitie la pensie. Dar mai am o intrebare, va rog ! Daca in urma desfiintarii institutiei mi se ofera un alt loc de munca echivalent in alta institutie sau chiar in alta localitate dar eu nu sunt de acord (am inteles ca pentru mutare este necesar acordul functionarului public) mai pot beneficia de pensie anticipata partiala ? Va multumesc foarte mult !
Sunt ofiter activ in cadrul MAI si institutia in care lucrez se desfiinteaza. Pot solicita pensie anticipata partiala daca am vechime in sistem de 18 ani + 3 ani de scoala militara ? Art. 14 alin. 1 din Legea179/2004 precizeaza ca vechimea efectiva trebuie sa fie de 20 de ani. Se aduna anii lucrati cu anii de scoala ?