avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate lore27

Activitate lore27

Discuție Credit in banca
Buna ziua,

Am un credit in banca,facut pe 10 ani, din care au mai ramas inca 7 ani de plata.In momentul in care am facut creditul nu am avut giranti si nici nu am ipotecat nimic,pentru ca nu am nici un bun pe numele meu.In momentul de fata sunt casnica ,si din pacate nu reusesc sa imi mai platesc ratele la timp.
Cum situatia job-urilor nu e una roz,ma gandesc in viitorul apropiat ca exista si posibilitatea sa nu mai am finante pentru a achita rata lunara.Va rog a-mi spune ,in cazul in care acest lucru se va intampla ,ce as putea pati dpdv juridic?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Intrare radio in FM
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Va doresc o seara minunata!
Buna ziua,

Vreau sa stiu daca deschizandu-mi un PFA pot avea ca activitate un radio cu care doresc sa intru in FM.Am citit diverse pana acum ,am primit pareri ,insa as dori si parerea cuiva care se pricepe(si aici mereu am primit raspunsuri clare si de ajutor).
Mai exact ,ca sa intru cu radioul in FM ,o pot face cu un PFA sau imi trebuie un SRL?
Care ar fii pasii pe care trebuie sa ii urmez?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Lore
In primul rand Buna ziua.
Am o problema si as avea nevoie de un sfat:acum 2 luni de zile am avut o problema cu masina personala(mai exact ii s-a spart ambreiajul).Una din colegele mamei mele de munca mi-a spus ca al ei cumnat lucreaza la dezmembrari si ca ma poate ajuta sa imi iau o volanta(specific ca vroiam o piesa de la dezmembrari nu una noua).In prezenta a 3 martori (unul din ei fiind mama) i-am dat suma de bani de 1100 lei. pentru a mi-i se trimite piesa.Mi-a trimis la cateva zile o piesa ce nu era potrivita modelului meu de masina (ii trimisesem copie talon).Dupa ce le-am zis ca piesa nu este buna mi-au cerut sa o trimit inapoi ,impreuna cu piesa mea stricata,pt a-mi trimite o alta corespunzatoare.Acum dupa 2 luni de zile,timp in care am incercat sa scot amiabil piesa buna sau banii de la ei (individa si cumnatul ei),nu imi mai raspund la telefon.:(
Vreau sa stiu dpdv legal ce sanse am sa recuperez banii?Specific ca am 3 martori ce au vazut cand am dat banii si care stiu si au fost prezenti la intreaga poveste.

Multumesc anticipat pentru raspuns,

Lore
Multumesc mult.
Buna ziua,
Stiu ca angajatorul are obligatia sa-mi elibereze adeverinta de vechime insa cand l-am contactat pe fostul sef a spus ca el nu are timp sa umble dupa aprobari (sau ceva de genul) la ITM si ca asta tre sa fac eu.
Spuneti-mi va rog sunt obligati sa-mi dea adeverinta gata inregistrata si ""äprobata"" de ITM???
Daca refuza ce pot face impotriva lor???
Multumesc anticipat,
Lore