avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate romeo bratu

Activitate romeo bratu

Am inteles, multumesc
preemptori de rang I: coproprietarii, rudele de gradul I, soţii, rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
preemptori de rang III: proprietarii şi/sau arendaşii terenurilor agricole vecine cu terenul supus vânzării, cu respectarea dispoziţiilor prevăzute la alin. (2) şi (4);
Cred ca beneficiati de drept de preemtiune si ca vecin
Au facut state de plata simplificate , fara sa completeze coloanele cu sporuri de exemplu spor de duminica .Au scris la sfarsit netul si le au dat oAmenilor sa semneze. Am intrebat, bine, dar unde ati facut totusi calculele, undeva ca sa ajungeti la netul corect. Calculele au fost facute in fisa personala a angajatului dar, seful de la financiar afirma ca acea fisa persoanala unde sunt facute calculele si notate toate sumele, nefiind semnate de nimeni spune ca nu pot fi baza legala pentru adeverinte. In consecinta, ei , dupa mai mult de doi ani de discutii si la cererea instantei au eliberat adeverinte cu veniturile brute, pana in 2001 si tot la cererea instatei au si precizat ca s a platit CAS. Acum legea noua a pensiilor in anexa 6 cere un model de adeverinta pentru veniturile de dinainte de 2001, adeverinta pe care intreprinderea a refuza sitematic sa o elibereze din motivele ( neoficiale) de mai sus. Banuiesc ca adeverinta cu venituri brutecare nu respecat anexa 6 a noii legi a pensiilor nu va fi acceptata la Casa de Pensii. De aceea am pus intrebarea.

Buna seara
Se poate actiona in justitie intreprinderea la care ai lucrat si care nu elibereaza o parte dintre adeverintele pentru stabilirea punctajului de pensie motivand ca sau intocmit incomplet documentele financiare, inclusiv statele de plata ? Va multumesc
Am inteles. Totusi, in ultimii doi ani, multi coegi de i mei au castigat si in Apel, e drept cu adevrinte incare se sepcifica sporurile nepremanente , prime si ore suplimentare, in fiecare luna si an. Este drept ca si cei de la resusrse umane au fost intelegatori si cand au aflat ca adeverintele sunt " castigatoare" la fiecare dosar nou de pensie le dadeau oamenilor si aceste adeverinte, spuna du le cum s aprocedeze , adica dupa primirez decizie de pensionare in care se specifica neluarea in considerare a veniturilor respective, a doua zi mmergeau in instanta si in maxim trei termene castigau si apelul. Asta , inainte de decizia 22 din 2022.
a venit hotararea de la Curtea de Apel, au respins si au desfiinta decizia pe fond pentru ca adverinta este cu venituri brute si ca nu are defalcate sporurile.ceva legat de o decizie icjj din 2012. Celelate decizii ICJJ nu exista pentru ei
Da, o sa vad motiarea si o sa va scriu aici despre ce este vorba. Este adevarat ca din septembriel probabil, se vor lua calcul dar in prima instanta recalcularea se facea din 1 februarie 2023 cand am deschis actiunea, adica primeam banii "din urma" asa cum se spune. pluc ca, acum trebuie s apletsc si cheltuieli de judecata catre casa de pensii, si catre avocat.
MULTUMESC
DECIZIE nr. 19 din 17 octombrie 2011, EMITENT: ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - COMPLETUL COMPETENT SĂ JUDECE RECURSUL ÎN INTERESUL LEGII
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 824 din 22 noiembrie 2011
R O M Â N I A
ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept
Decizia nr. 57/2019 Dosar nr. 1880/1/2019
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 9 decembrie 2019
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 192 din 10/03/2020


Multumesc, am inteles, dupa ce primesc adeverita de la primarie precum ca terenul poate fi vandut oricarei persoane, trebuie sa respect pretul din oferta. In aceasta situatie, dar nelegat de pret, mai sunt necesare avizele de la directia agricola, ministerul culturii, man , etc ?. Asta in ideea de a aproxima durata procedurii de vanzare. Multumesc