avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate mihaistanciu

Activitate mihaistanciu

Buna ziua ,

Acum aprox 2 sapt , am ramas in pana cu masina pe o strada necirculata , am pus avariile , am sunat pe cineva sa vina dupa masina , si in asteptarea persoanei , am consumat alcool alaturi de inca 2 pers care se aflau in masina .

A aparut un echipaj de politie , ne-a indentificat , mi-a cerut si permisul ( desi eram in afara masinii toti 3 ) , si vazand sticle de alcool m-au condus la sectie . Acolo mi-a fost pusa fiola desi eu nu eram la volan si nu am fost oprit in trafic .

A iesit o alcoolemie de 0,8 in aer . Am fost chemat dupa cateva zile la sectie , unde mi-a fost adus la cunostinta ca incepe urmarirea penala , si m-au rugat sa predau permisul . Agentul constatator a dat declaratie in care sustine ca m-a oprit trafic .

Ce se poate face in situatia de fata ? Pot cere testul poligraf pentru agentul mincinos ? Pot cere o dovada cu drept de circulatie pana la finalizarea procesului ? Mentionez ca cele 2 persoane care se aflau cu mine au dat deja declaratie in care sustin clar ca eram in afara masinii si sunt dispuse sa faca testul poligraf .
In martie 2012 am primit un an de inchisoare cu suspendare si 3 ani de incercare pentru conducere autovehicul neinmatriculat si numere false ( desi erau numerele rosii eliberate de politia rutiera ) .
In cursul saptamanii trecute am fost oprit de un agent ( nu de la rutiera ) , am fost condus la sectie, unde la testul pentru alcool imi aparea o alcoolemie de 0,78 in aer expirat ( rezultatul probelor de sange nu il am inca , dar am inteles ca iese valoare aprox.dubla )
Intrebarea : Avand in vedere legea aparuta in 27 ianuarie 2015 , privind recoltarea probelor biologice ( probele luate dupa o ora , doua nu mai sunt valabile)as putea ataca rezultatul etilotestului ?
Asta avand in vedere faptul ca au fost inregistrate erori de-a lungul timpului , iar la probele fizice efectuate la spital a iesit absenta prezenta alcoolului .
Daca pentru a doua fapta primesc o incadrare sub doi ani , plus un an de la fapta precedenta reactivata , fiind o pedeapsa totala sub 3 ani , pot cere din nou suspendarea pedepsei ?
Multumesc !

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.
Cu respect.M.
Va multumesc pentru raspunsuri.
In legatura cu refuzul de a se lua amprente,motivul meu e simplu.In primul rand,fiind masina mea,ce alte amprente pot sa gaseasca decat ale mele ? Si fiind clar faptul ca se vor gasi amprentele mele,iar acesta este un lucru absolut normal,nu gasesc rostul la a-i lasa pe domnii politisti sa imi murdareasca cu praful lor galben / negru ,interiorul masinii ,este pur si simplu inutil .
Imi repet ultima nelamurire,poate ma ajuta cineva cu un raspuns.
Prin simplul fapt ca sunt suspectat,iar eu consider ca este o diferenta de la cer la pamant intre suspect si inculpat...pe ce baza au ei dreptul de a-mi retine permisul? Ei nu trebuie sa gaseasca dovezile respective,daca e cazul sa ma gaseasca vinovat,iar apoi sa imi ia permisul ? Il pot luat de acum in speranta ca eu sunt cel vinovat,iar ei nu comit nici o greseala ? Trebuie sa existe o lege..articol..in privinta asta.
Multumesc inca o data.
Nu am refuzat semnarea procesului verbal,pur si simplu nu mi-a fost dat.Am refuzat sa dau declaratie,dar nici un proves verbal nu a fost intocmit in fata mea,sa fiu pus sa semnez.Pur si simplu mi-a fost comunicat verbal,din acest moment permisul este suspendat.
Politistii spun ca masina implicata in accident avea numere de inmatriculare,rosii,expirate.Ei spus ca si-au dat seama de asta deoarece numerele incepeau cu cifra 3,iar in acest oras aceasta seria e destul de veche,dar nu au reusit sa memoreze intregul numar.
In momentul in care masina a fost gasita in parcare,nu avea numere pe ea,acestea fiind aruncate acum 2 luni,in momentul in care au expirat.
Si totusi problema legata de permisul meu . m-i se pare putin ciudata.In Romania iti poate fi luat permisul fara ca tu sa vezi macar un proces verbal,fara ca el sa iti fie luat fizic ( a inmana politistului permisul in sine ) ,sa scrie undeva motivele.
Si ca si motive..faptul ca cineva e suspect de a fi comis o infractiune le da acest drept ? Multumesc
PS : In legatura cu faptul ca mi-a fost comunicat verbal ca permisul meu de conducere este suspendat din acel moment: este posibil acest lucru ? fara ca eu sa primesc sau sa semnez un proces verbal,sau orice altceva ? Multumesc
M-am prezentat la politie,si au incercat sa ma intimideze,cum ca exista martori,ca ei insusi m-au vazut,plus acuzatiile precizate mai sus.Dar cunosc acest procedeu,iar ei sperau sa dau o declaratie in care sa recunosc faptele,iar cazul lor era rezolvat.
Din anumite surse am aflat faptul martorii nu au existat la fatza locului,ca politia nu are acei martori,ca politia nu cunoaste numerele de la masina ( in momentul in care politia a identificat masina in acea parcare,masina nu avea numere pe ea,iar ei ma intrebau pe mine,care au fost numerele masinii,ultimul rand de numere rosii scos de la politie,de unde rezulta ca ei nu au notat numerele masinii cand a avut loc evenimentul),iar eu stiam ca legea imi da dreptul de a nu da nici o declaratie,dar nu stiam pentru cat timp.Eu doresc sa astept,sa vad daca politia gaseste dovezi si daca gaseste martori mincinosi ( stiu ca se foloseste acest procedeu de ei ),iar la momentul pe care il consider potrivit sa merg sa dau declaratie in apararea mea,sa dea martorii cu care ma aflam declaratie.Iar in cazul in care nu le gaseste,sunt sigur ca vor trece autor necunoscut si nu se va ajunge la proces.
O ultima intrebare,faptul ca eu ma abtin de la orice declaratie momentan,faptul ca nu sunt de acord ca politia sa ia amprente de pe masina si din masina,poate afecta felul in care voi fi judecat daca cumva se va ajunge la un proces ? aceste lucruri au vreo relevanta ? Multumesc
Multumesc pentru raspunsul rapid.
Masina nu este inmatriculata,are numere rosii expirate de 2 luni de zile.Masina a fost dusa in parcarea in care a fost identificata de politie,tractata,cu o zi inainte de evenimentele respective.
Aici am o nelamurire,trebuie sa imi demonstrez eu nevinovatia,sau sa ii las pe domnii politisti sa isi faca meseria,gasirea dovezilor,martori,etc,iar doar in cazul in care gasesc asa ceva,sa merg sa dau o declaratie ,sa dea martorii cu care eram o declaratie,samd.
Si ce se va intampla in cazul in care declaratiile martorilor mei,si ceea ce spun eu,se bate cap in cap cu dovezile,si declaratiile martorilor politiei.
Si o ultima intrebare,cat timp am dreptul sa nu dau nici declaratie.Daca sunt citat sa ma prezint la sectie,ma prezint,dar nu dau nici o declaratie scrisa,nu vorbesc pe acest subiect.Cat timp am acest drept ? Multumesc
Bunaziua,
in urma cu cateva zile am fost chemat la sectia de politie,din urmatoarele motive.
Masina pe care o detin,e suspecta de a fi implicata intr-un accident de circulatie fara victime,accidentul a avut loc la cativa metri de un echipaj al politiei.Soferul a fugit de la locul accidentului,a fost urmarit de echipaje ale politiei,nu a fost prins,masina suspectata a fost gasita intr-o parcare dupa cateva ore,dar in afara de mici zgarieturi,nu pare sa fi fost implicata intr-un accident.
Martorii nu au memorat numerele masinii in cauza,nici echipajul de politie care era foarte aproape,acestea fiind numere rosii,murdare.
M-am prezentat la sectia de politie,ei spun ca m-au vazut la volan,si sa recunosc acuzatiile care mi-au fost aduse.Conducerea cu numere expirate,fuga de la locul accidentului,neoprirea la semnalele luminoase si acustice ale politiei.
Eu nu am recunoscut absolut nimic,si nu am dat nici o declaratie.
Mi-a fost comunicat verbal faptul ca din acel moment permisul meu de conducere este suspendat ( nu am semnat absolut nimic ).
Ce se va intampla in continuare,avand in vedere ca politia nu are martori care sa fi retinut figura soferului , nu se cunosc numerele de inmatriculare ale masinii,masina mea nu prezinta urme de a fi implicata intr-un accident ( zgarieturile care sunt pe bara fatza,sunt prezente si pe bara spate,usi,etc ),si tot ce stiu ei este ca o masina marca X model Y a facut faptele respective,iar eu sunt suspectul principal.
E posibil sa isi aduca martori mincinosi,doar pentru a rezolva cazul ?
Eu am 2 martori cu care eram in celalalt capat al orasului la ora la care mi s-a spus ca a fost accidentul.
Multumesc anticipat.