avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate lando

Activitate lando

Răspuns la discuția Ridicare ilegala de masina sect.4
buna seara ,

cum se calculeaza termenul legal de 30zile de depunere a contestatiei....adika concret pv este din data de 05.11. am inteles k s-ar pune din ziua urmatoare.va multumesc
Răspuns la discuția Ridicare ilegala de masina sect.4
buna seara ,
multumesc frumos pt raspunsul promt....dvs personal ati avut astfel de cazuri?adica
in opinia dvs as avea castig de cauza(sa nu intru in hora si sa ma trezesc cu alte cheltuieli de judecata de platit...asta in cazul in care nu as avea castig de cauza)de 1996 de cand am carnetul de sofer nu am primit vreo amenda cu privire la legislatia rutiera.....ma repet in zona respectiva nu exista nici un fel de indicator,zero !sincer va spunam avut un soc cand n-am mai gasit masina....am gresit platesc dar nu o astfel de suma 500lei in zilele noastre.primesti avertisment ceva sa zicem...adica platesti 680lei in conditiile in care nu am blocat sau periclitat in vreun fel circulatia auto sau pietonala....adica o mai mare hotie nu am vazut....este simplu cum fac unii banii in RO pe spinarea noastra...dupa un calcul simplu firma de ridicari avand 5 platforme auto si o masina ridica pe zi undeva la 8-10 masini si incaseaza 500 lei de la fiecare proprietar...un adevarat Business , sa numai vb k dupa trecere de 24 de ore de la ridicare si neachitarea taxei , parcare pe zi este 310lei !!!wow
buna ziua ,
akum 2 zile mi-a fost ridicata masina de pe str. Martisor din sect.4....am lasat-o parcata pe trotuar .tin sa precizez k mai exista loc de trecere si deasemenea pe ambele parti inclusiv pe acesta strada mai sunt parcate masini in fiecare zi ,nu este o strada f populata de pietoni !am facut poze atunci dupa aflarea de la dispeceratul 112 k mi-a fost saltata de acesti hinghri de masini....am inteles k este interzisa ridicarea in urma Sentinta 1083 e Definitiva si Irevocabila de la 14.11 , deci este un abuz.masina mea nu crea nici un obstacol pt conducatori auto sau pietoni.vreau sa fac contestatie ,eventual sa-i dau in judecata !mentionez k mi sa
dat doar proces verbal de sanctionare cu amenda si puncte din partea politei de 180lei(48ore)pe care azi am achitat-o si am un bon fiscal de 496 lei ce reprezinta taxa ridicare si deplasare a auto in parcul lor de masini a firmei respective.intrebare :cei de la firma respectiva trebuia sa-mi dea si un proces verbal ,instiintare de ridicare a masinii?eu am de la ei decat acel bon fiscal stampilat pt a-mi putea da masina ,sa zicem k am gresit dupa legislatia rutiera si sunt de acord cu amenda aplicata, dar faptul ca mi s-a ridicat masina chiar nu mi se pare in regula deloc.aceasta firma am inteles k este in ilegalitate si continua k zilnic sa faca sute de milioane pe zi(numai in ziua respectiva din spusele paznicului de pe strada martisorului a rdicat 8 masini ).
astept cu deosebit interes indrumari ,sfaturi ce pot face pt recuperarea taxei de 500 lei platita acestor escroci.
cu stima

am uitat sa precizez masina am lasat-o parcata acolo pret de 15minute(in weekend aceasta strada este plina de masini parcate pe ambele sensuri)...ce este cel mai important de precizat k pe strada respectiva nu este nici un indicator rutier sau de alta natura (oprire & stationare interzisa sau de atentionare Ridicare de masini !
Da,aveti dreptate,mai intai voi contacta un notar.Va multumesc mult pt raspunsul prompt.Sanatate.
Buna ziua,
as dori si eu o informatie daca se poate ....cat costa actele pt un teren de cca1000mp cu casa batraneasca(care nu are succesiune ,pe care tot eu trebuie sa o fac) si unde se face?trebuie sa apelez la o firma specializata sau merg la primaria de care apartine?si cat ma costa toate actele pe etape,adica :1.succesiunea,2.cadastrul, si intabularea si 3. actele de vanzare-cumparare.Va multumesc mult .
nu inteleg,va rog,cui sa dau declaratie?actele nu snt la mine,eu ce acte ma prezint?si sincer in instanta nu as vrea s aajung,deoarece dureaza si costa mai mult decat face,cu drumuri,cu tot felul de complicatii,nu prea ma reprezinta.....
pai dupa 6 luni se plateste,si snt costuri destul de mari,nu?
Buna seara,stiu ca o succesiune se face in termen de 6 luni,dar cum se poate face ,daca unul dintre frati refuza orice comunicare ,actele snt la el,nu vrea sa mearga la notar si ocupa abuziv si suprafata in cauza ,sub pretextul ca i se cuvine totul si nu vrea sa cedeze nimic ,chiar ameninta ca celalalt frate nu are voie sa se apropie de proprietate.
ok..am inteles.multa sanatate.multumsc.
Multumesc mult pt raspuns.Deci daca am inteles bine,pot merge cu contractul de munca de 2 ore si salariu de 200lei,pana la nastere si pot beneficia de indemnizatia de crestere pana la 2 ani fara probleme,sau ar trebui sa refac contractul si salariul ,sa fie minim pe economie?