avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2025 soluții astăzi
Forum Activitate george constantin

Activitate george constantin

Buna ziua,
Recent am primit o cerere de chemare in judecata in care sunt parat. Pe scurt,
eu am vandut masina iar cumparatorul a vandut-o reclamantei. Astfel am aflat
ca cel care a achizitionat masina de la mine nu a inregistrat masina pe rol la taxe si impozite ci a
vandut-o direct(samsar). Reclamanta, cheama acum in judecata Directia taxe si
impozite a sect. 2(de aici am scos eu masina de pe rol cand am vandut-o iar
acestia nu au vrut sa-i furnizeze dovada), a sect.4(pentru ca nu au acceptat
sa-i treaca masina pe rol deoarece contractul pe care aceasta l-a facut cu cel
care a cumparat masina de la mine nu este stampilat de directia taxe si impozite),
pe mine si pe cumparator(acesta nu este de gasit).

Ce pot face in aceasta situatie? Intre mine si reclamanta nu a existat nicio legatura,
aceasta luand datele mele din cartea de identitate probabil. Exista vreun temei in
baza caruia aceasta ma poate chema in judecata? Inaintea mea a mai existat un proprietar,
de ce nu l-a chemat si pe acesta?
Pot cere judecatoriei sa ma scoata de pe lista de parati a acestui dosar?

Orice sfat este bine venit.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Firma noastra importa marfa defecta(electronice) din Anglia pe care o reconditionam. Recent am achizitionat un lot de marfa in care toate aparatele sunt sparte. Am discutat cu cei de la care am cumparat sa returnam marfa dar ei nu vor sa accepte. Exista o institutie careia sa ma pot adresa ? Este legal oare sa vinzi marfa sparta(display-uri lcd,plasma) ?
Buna ziua,
Imi poate spune cineva ce lege reglementeaza faptul ca penalitatile de intarziere nu pot depasi debitul pt care au fost calculate.Stiu ca aceasta lege- 469/2002 care confirma acest lucru a fost abrogata.
Buna ziua,

Sunt detinatorul unui teren unde as dori sa amplasez un chiosc, o casuta de genul celor amplasate in zona Unirii.Sediul social al firmei este in Bucuresti , iar pe acel teren as dori sa deschid un punct de lucru unde voi comercializa bauturi racoritoare,pop-corn, bere , inghetata , sandvis-uri etc .
De pe site-ul ORC am aflat ca trebuie sa depun un dosar cu - cerere, hotararea AGA , declaratia pe propria raspundere, dovezi privind sediul secundar.
As dori sa stiu : - Am ales codul CAEN 4781-comert cu amanuntul al produselor alimentare,bauturilor si produselor din tutun efectuat prin standuri, chioscuri si piete .Este ok acest cod?
- Imi trebuie pt acesta activitate aviz sanitar, sanitar veterinar ?
-Imi trebuie aviz de la primarie?
- Pe acest teren nu este construit nimic, dar mi s-a spus ca imi trebuie dovada existenta constructie pt punct de lucru. Imi trebuie autorizatie de la primarie ca sa construiesc un chiosc ??

Multumesc,

Buna ziua,
Am cautat prin legi dar nu am reusit sa gasesc.Poate ma puteti ajuta dvs in legatura cu urmatoare intrebare : Un asociat poate fi atat administrator cat si salariat? Mentionez ca este vorba de o societate comerciala cu doi asociati.Daca se poate as dori sa-mi spuneti in ce lege pot gasi raspuns la aceasta intrebare.

Multumesc anticipat.