avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate ilinca_hanganu

Activitate ilinca_hanganu

Buna ziua!
Sunt angajata la o societate pe postul de asistent manager,cu contract pe perioada nedeterminata,actualmente in concediu pt cresterea copilului pina la virsta de 2 ani.Ar trebui sa reiau activitatea la inceputul lunii martie a acestui an. In ceast sens,am depus o cerere pentru reinceperea activitatii pe postul detinut anterior suspendarii contractului de munca, conform prevederilor legale in vogoare. Conducerea unitatii nu mi-a aprobat cererea,fara a preciza un motiv anume.Am intrebat daca postul mi-a fost desfiintat,stiind ca unii angajatori recurg la astfel de metode. Raspunsul a fost ca postul nu mi-a fost desfiintat,ci redenumit,in locul meu fiind angajata o persoana pe postul de secretara ,pe perioada nedeterminata. Este legal asa ceva? Stiu ca postul poat efi desfiintat pe perioada concediului de crestere copil,dar in cazul in care a fost redenumit,si nu desfiintat,este legal ca angajatorul sa angajeze pe altcineva pe acest post pe perioada nedeterminata?Stiu ca nu este legal ca in locul unei persoane aflata in concediu pt cresterea copilului angajatorul sa angajeze o alta persoana pe perioada nedeterminata. As dori sa stiu ce se poate face in aceasta situatie? Cum ramine cu OU 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca?
Buna ziua!

As vrea sa stiu cind se reiava activitatea dupa cei 2 ani de concediu pt cresterea copilului? Exact in ziua in care copilul implineste 2 ani? Ce anume trebuie sa faca angajata?Cerere incetare suspendare contract, vizite medicale?
Multumesc!
Răspuns la discuția Desfiintare post
Stimata doamna Cristina Soficu, nu cred ca are nimeni pretentia ca angajatorul sa isi suspende activitatea pe perioada cit o persoana se afla in concediu pentru cresterea copilului. Problema se rezolva foarte simplu: se angajeaza o persoana,pe perioada determinata, pe postul persoanei aflate in concediu pentru cresterea copilului. Nu mi se pare normal ca titulatura postului sa fie schimbata cit persoana se afla in concediu, pentru ca angajatorul sa angajeze pe perioada nedeterminata o cunostinta, ruda etc. M-as fi asteptat ca, in calitatea de director economic pe care inteleg ca o aveti, sa stiti ca in COR (Codul Ocupatiilor din Romania) secretara si asistentul manager au coduri diferite. Deci se intelege ca nu sunt unul si acelasi lucru. Daca ar fi sa ne gindim la "sarmanii angajatori" ar trebui sa facem copii dupa ce iesim la pensie.
Discuție Fisa post
Imi puteti spune care este diferenta intre asistent manager si secretara si, eventual, daca exista o fisa a postului standard pt asistent manager sau angajatorul isi rezerva dreptul de a scrie ce doreste in fisa postului? In Romania angajatorii confunda asistentul manager cu secretara. Cele doua au coduri diferite in COR (Codul Ocupatiilor din Romania). Deci,se intelege ca as manager nu e acelasi lucru cu secretara.
Răspuns la discuția Desfiintare post
Va multumesc. Daca ar fi sa tin cont de raspunsul ce lor de la ITM ar trebui sa accept alt post la revenirea din concediu. Cei de la ITM mi-au spus ca angajatorul are dreptul sa desfiinteze postul pe perioada concediului de crestere a copilului,dar ca este obligat sa ma numeasca in alt post. Intrucit raspunsul dumnealor nu m-a multumit,am hotarit sa apelez la dumneavoastra.
Buna ziua! Lucrez la o S.C. ca asistent manager cu contract pe perioada nedeterminata. Momentan ma aflu in concediu de 2 ani pentru cresterea copilului. Recent am aflat ca in locull meu a fost angajata o alta persoana, cu contract pe perioada nedeterminata, numai ca titulatura postului a fost schimbata din asistent manager in secretara. As dori sa stiu daca acest lucru este legal avind in vedere art 76 alin. (3) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006, in care se specifica ca, pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau de concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.Daca postul mi-a fost desfiintat, nu ar trebui sa fiu instiintata? Si daca timp de 6 luni angajatorul nu ma poate concedia, are dreptul sa ma numeasca pe ce post doreste? Adica as avea sanse sa devin femeie de serviciu cu licenta? :)