Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reluare activitate dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reluare activitate dupa concediu crestere copil

Buna ziua!

As vrea sa stiu cind se reiava activitatea dupa cei 2 ani de concediu pt cresterea copilului? Exact in ziua in care copilul implineste 2 ani? Ce anume trebuie sa faca angajata?Cerere incetare suspendare contract, vizite medicale?
Multumesc!
Buna ziua,
Angajata trebuie sa faca cerere de reincepere a activitatii din ziua urmatoare celei in care copilul a implinit 2 ani. Angajatorul face decizia de incetare a suspendarii.
Da, este nececar controlul medical inainte de reinceperea activitatii.