Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... A 2 A SUSPENDARE CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

A 2 A SUSPENDARE CRESTERE COPIL

angajata x are 2 suspendari ptr crestere copil
prima cu data de 01.11.2006 -primul copil
a 2 a cu data de 29.07.2008-al 2 lea copil
cand va inceta cea de-a doua suspendare?avand in vedere ca data nasterii celui de-a l doilea copil este 04.07.2008?
incetarea suspendarii o va face angajatorul sau avem nevoie de cererea dansei?

Suspendarea va inceta cand copilul va implini 2 ani sau 3 ani in cazul copilului cu handicap sau, inainte de termen, la cerera salariatei. Daca suspendarea inceteaza la termenul legal, salariata se va prezenta la lucru fara alte formalitati, angajatorul consemnand in cartea de munca "reluat activitatea". Daca suspendarea inceteaza inainte de termenul legal salariata va trebui sa depuna o cerere in acest sens.
Buna ziua,

daca incetarii suspendarii va fi 05.07.2010.Trebuie facuta o decizie de incetare a suspendarii de catre angajator si o cerere de reincepere a activitatii sau de lichidare ( depinde de caz), facuta de catre angajata.
Angajata respectiva va face o cerere de reincepere a activitatii, care va trebui aprobata de conducerea societatii. Apoi faceti decizie de incetare a suspendarii si ii scrieti in carnetul de munca incetarea suspendarii.
Consider ca, la implinirea varstei de 2 ani pentru copil, suspendarea va inceta de drept, nefiind necesara o cerere a salariatei pentru asta - avem prevedere legala.

Daca am admite ca, pentru a inceta suspendarea, estte nevoie de o cerere a salariatei, iar aceasta nu face cererea respectiva niciodata, ce facem cu ea? O pastram in suspendare contract in vecii vecilor?
In momentul in care faceti decizia de incetare a suspendarii, cei de la ITM cer si o copie dupa cererea salariatei de reincepere a activitatii.