Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... A 2 A SUSPENDARE CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

A 2 A SUSPENDARE CRESTERE COPIL

angajata x are 2 suspendari ptr crestere copil
prima cu data de 01.11.2006 -primul copil
a 2 a cu data de 29.07.2008-al 2 lea copil
cand va inceta cea de-a doua suspendare?avand in vedere ca data nasterii celui de-a l doilea copil este 04.07.2008?
incetarea suspendarii o va face angajatorul sau avem nevoie de cererea dansei?

pentru @smeagull

Orice decizie de suspendare a CIM ptr crestere copil se face in baza unei cererri a salariatei.
Deci, firesc este ca salariata sa faca cerere de incetare a suspendarii. Daca aceasta "uita" sa o faca si "uita" sa vina la serviciu a doua zi dupa ce copilul a implinit 2 ani, atunci incercati o discutie telefonica, vedeti care este situatia, si daca refuza sa se prezinte urmeaza procedura de cercetare discipilara ptr absente nemotivate si apoi incetarea raporturilor de munca.
Isa Radov, Consultant resurse umane
dana dgb a scris:

... cei de la ITM cer si o copie dupa cererea salariatei de reincepere a activitatii.

Nu ma mira catusi de putin. Din fericire, cerinta ITM nu este izvor de drept, si nici nu face operatiunea in sine legala.. Tot din fericire, acest tip de cerinta este una usor de indeplinit :(, de aceea nu se plange nimeni de (ne)legalitatea ei.

@clio: am scris aproape in acelasi timp :)
Mie discutiile telefonice cu salariatele care au uitat sa mai vina la lucru dupa suspendari foarte lungi (si cu salariatii barbati, de altfel), nu mi-au prea .... iesit, poate de aceea vad lucrurile altfel.
In fine, daca-i musai de facut cere de incetare a suspendarii, cu placere!
smeagull, utilizator
Seamana cu topicul din
www.avocatnet.ro/content/for...

Daca pantru CIM pe durata determinata nu este nevoie de decizie fiindca data incetarii rezulta din CIM atunci nici in acest caz nu este nevoie de cerere (cu exceptia incetari inainte de termen) data incetarii rezultand din lege.:)