avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate carmen bodeanu

Activitate carmen bodeanu

Răspuns la discuția Drepturile de uzufruct
Multumesc.;stiam ca eu ca uzufructuar avánd drept de folosinta,am si dreptul de a inlocui proprietarul in orice altceva decat vanzarea .Contractul de comodat ar fi tinut loc contractului de inchiriere(care presupune obtinerea unui venit),la care am dreptul fara prezenta sau acordul proprietarului.
Buná ziua!
In calitate de uzufructuar viager al unui apartament vándut fiului meu am dreptul sa iau in spatiu o terta persoana?Contractul de comodat intre mine,in calitate de uzufructuar si terta persoana care ar urma sa intre in spatiu(flotant) constituie un act in baza cáruia pot sa fac in fata unui notar sau in fata politistului de ordine publica din raza sectorului unde se afla imobilul pt a face Declaratia de primire in spatiu este admis ca act?
D-le gigiz d-ta n-ai citit ce-am spus eu in final;teava mea nu e e principală,ci racordul meu(asa cum dacă as fi la curte aceasta ar fi din stradă in casa)străpungând 6 plansee ale etajelor scarii comune de serviciu ca să ajungă la et 7.Celalalt consumator are si el teava lui cu proiectul lui cu traseul lui in care datorita faptului că e canadian. nu locuieste in Romănia ,e greu pentru actualul doritor să ia legătura cu el.Nu e înțepat in teava mea asa că nu are de ce să se imparta cei 4800 la 2;Blocul nu are incălzire centralizată ,ci retea proprie de tevi construite in 1935 si care mergeau prin pereti de la centrala proprie a blocului alimentata de gaze la bucătariiSingurele țevi aparente sunt ale noastre cei 2 cu centrale proprii de apartament
Cam asa am considerat și eu dar împărtind 4800 la 7 etaje(685lei)X 4 etaje=2743lei.In 2008 1 eur era 2.8 lei
Mulțumesc tuturor pt sugestii;voi calcula si după metoda celor care au aplicat formule,;n-am înteles de ce să împart la nr de apartamente (nr de apartamente până la etajul 7 până unde s-a ridicat țeava-blocul are 9 etaje)unele( garsoniere ) neputându-se racorda niciodata neavând acces la scara de serviciu pe unde trece țeava...Are dreptate și dl.grosuanatolie că nu e musai să fie nevoie de țeavă-blocul e construit in 1935 are centrală proprie pe gaze,dar din cauza depunerii pe țevi, apa caldă ajungea după 1/2 ora doar cu program ca și căldura(2 ore dimin,2 ore seara și cădură de la 10seara-8 dim)Eu am zis că 3000 este corectSuntem doar 2 in bloc cu centrale proprii care am considerat că trebuie să avem un min de confort toată ziua(celălalt e la parter,are teava lui,nu e "înțepat" intr-a mea
Bună ziua!
Dacă in 2007,ridicarea conductei de gaze până la et 7(la bloc)m-a costat 4800 ron (între timp nu s-a mai racordat nimeni)cât pot să-i cer eu,fără exagerari, unui actual pretendent,pentru a se racorda la et 4,la teava mea?
Bună ziua!
Există vreo posibilitate in următoarele 15 zile suspendarii carnetului să folosesti pe teritoriul altei tări din UE(Spania)o masina pe care ai inchiriat-o cu 3 luni înainte in vederea folosirii pe perioada vacantei in intervalul acelor 15 zile?(cu dovada sau cum?)
Răspuns la discuția mostenire
Mulțumesc!
Discuție mostenire
Bună ziua!
Dacă 2 persoane cumpără împreună( fiecare contribuind cu 1/2 din valoare)un imobil ,la decesul unuia din ei ,moștenitor este celălalt sau mostenitorii decedatului?cei 2 sunt veri iar banii provin din vânzarea unei moșteniri anterioare,nu sunt căsătoriți,nu au copii,au doar câte un părinte în viața .