Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cât pot să-i cer eu, fără exagerări, unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cât pot să-i cer eu, fără exagerări, unui proprietar care vrea să se racordeze la țeava de gaz plătită de mine?

Bună ziua!
Dacă in 2007,ridicarea conductei de gaze până la et 7(la bloc)m-a costat 4800 ron (între timp nu s-a mai racordat nimeni)cât pot să-i cer eu,fără exagerari, unui actual pretendent,pentru a se racorda la et 4,la teava mea?
Manuela Rășină, administrator
Un calcul simplu ar putea arata cam asa:
4800 lei + inflatie anuala (2007-2018) = A lei
Costuri racordare vecin 2018 = B lei
Total cheltuieli conducta = (A+B) lei
Valoare per persoana = (A+B)/2 lei
Diferenta de platit vecin la teava existenta = (A+B) - (A+B)/2 = C lei
La fiecare noua racordare se reface calculul pentru 3 beneficiari si diferenta de plata de catre ale 3-lea se imparte in mod egal cu primii 2 beneficiari.
O parere.
Considerati ca executati "acum" lucrarea impreuna si impartiti costurile pentru proiect si executia tevii.
calculati la cursul mediu anual euro.
curs mediu euro 2007, 3,6 lei/euro, 4800/4.6 =~1330 EU/2 = 665 euro
curs mediu euro 2018, 4,65 lei/euro x 665 EU = ~ 3000 lei
Diferenta apare din cauza diferentei de curs valutar, aveti in vedere ca preturile la materiale si manopera sunt mereu crescatoare si in cele mai multe cazuri se raporteaza la cursul euro.
Daca vor mai apare pretendenti in viitor, impartiti valoarea actualizata la cursul mediu euro la 3, 4, ....
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc tuturor pt sugestii;voi calcula si după metoda celor care au aplicat formule,;n-am înteles de ce să împart la nr de apartamente (nr de apartamente până la etajul 7 până unde s-a ridicat țeava-blocul are 9 etaje)unele( garsoniere ) neputându-se racorda niciodata neavând acces la scara de serviciu pe unde trece țeava...Are dreptate și dl.grosuanatolie că nu e musai să fie nevoie de țeavă-blocul e construit in 1935 are centrală proprie pe gaze,dar din cauza depunerii pe țevi, apa caldă ajungea după 1/2 ora doar cu program ca și căldura(2 ore dimin,2 ore seara și cădură de la 10seara-8 dim)Eu am zis că 3000 este corectSuntem doar 2 in bloc cu centrale proprii care am considerat că trebuie să avem un min de confort toată ziua(celălalt e la parter,are teava lui,nu e "înțepat" intr-a mea
Cam asa am considerat și eu dar împărtind 4800 la 7 etaje(685lei)X 4 etaje=2743lei.In 2008 1 eur era 2.8 lei