avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate vladghizo

Activitate vladghizo

Dupa toata povestea asta, am discutat sa imi aduca in scris o instiintare ca vrea sa ii eliberez apartamentul, a venit astazi proprietarul , si mia adus o foaie, pe care nu am semnat-o,in care eu am dedus ca de fapt eu as vrea sa plec , nu el sa ma scoata afara, si ca as fi obligata sa mai stau o luna si sa ii platesc chiria, acuma mie nu imi convine, ptr ca nu vreau sa pierd chiar pe nedrept garantia ...va atasez aceasta foaie si va rog sa ma ajutati cumva , ptr ca sunt disperata.(linkul este aici:"img202.imageshack.us/img202/7268/1003030.jpg")va mai atasez si contractul complet, cu drepturi si obligatii si va rog mult sa ma lamuriti cum sta treabaa, pot sa mai stau luna asta aici(din garantie sau platesc?)? sau pe data de 15 trebuie sa plec si in ce conditii? adica trebuie sa le platesc si facturi sau le platesc ei din garantia ramasa? eu as vrea sa plec pe 15 si sa nu platesc nici o factura..e bine ce vreau sa fac??( pozele cu contractul sunt aici: "img202.imageshack.us/img202/5480/1003031.jpg " si a 2 pagina: "img53.imageshack.us/img53/2144/1003032.jpg " ) va rog mult ajutati-ma cumva daca puteti. Multumesc anticipat!(in caz ca nu va descurcati cu linkurile, dati copy si intr-o pagina de internet noua dati paste la site)
ma gandeam sa imi gasesc acum o garsoniera cat mai repede si sa ii las garantia pt cheltuieli e bine ce fac?? ca pana pe data de 5 e platita chiria.;)
suntem 2 persoane trecute in contract si mai este o problema.....o camera este mai mik si una mai mare si nu qa acceptat nimeni sa stea acolo.....cam asta e situatia.
adica facturile
in contract scrie ca depozitul de garantie este la dispozitia proprietarului pentru acoperirea obligatiilor neexecutate de chirias si se pastreaza maxim 30 zile dupa predarea bunului inchiriat ,nefiind purtatoare de dobanzi.., mai scrie ca contractul de inchiriere se considera reziliat pe de plin drept fara alta formalitate prealabila, iar chiriasul pierde depozitul de garantie , datorand eventualele daune in completare in cazul in care chiriasul nu achita chiria in maxim 10 zile calendaristice incepand cu data de 5 ale lunii pentru luna in curs sau pentru neindeplinirea obligatiei de plata a utilitatilor in maxim de 20 de zile calendaristice incepand data scadentei inscrisa pe factura . ...asta inseamna ca pot sa stau inca o luna si sa imi opreasca garantia nu?..eu trebuie sa platesc numai utilitatile
Buna ziua , am o nelamurire. Suntem 2 studente in cluj.Acum vreo 5 luni am semnat un contract de inchiriere cu un proprietar de apartament din cluj.contractul insemna defapt 2 hartii de inchiriere , una in care ne inchiria apartamentul pe 1 an cu 100 ron / luna,asta pentru a nu plati impozit mare la stat, si una in care e trecuta suma reala 1050 ron/luna .Am platit o garantie de 525 ron eu, si 525 colega de apartament. Acum vreo 2 sapt colega mea se hotaraste sa se mute. Gazda nu i-a zis nimic, doar ca nu i-a returnat garantia, si in plus pe mine m'a obligat sa'i platesc chiria scrisa intr-un contract singura(1050 ron).Eu nu pot sa platesc atat, nu imi permit, am incercat sa ajung la o intelegere cu ea , dar nu vrea nimic.Deci practic ma scoate si pe mine afara si nu imi returneaza garantia.A zis ca vine si ma scoate afara din apartament.Eu pot sa fac ceva ? adica mie mi'ar conveni sa isi opreasca garantia si sa ma mai lase o luna,sau sa plec acuma si sa imi returneze garantia, dar nu e deacord. Cum sa ma apar?daca apare si imi zice ca trebuie sa plec pe moment eu ce sa fac?cu ce sa ma apar.poate cu cele 2 contracte as avea'o la mana sau nu stiu ..va rog mult ajutati-ma daca puteti .
Răspuns la discuția carte de munca
Buna ziua.
Am o nelamurile...sunt stundent si ieri am semnat un contract de munca, dupa care am intrebat si de carte de munca daca mi o elibereaza , ptr ca nu am mai lucrat pana acum. Mi sa zis ca nu se mai gasesc carti de munca si vechimea va fi justificata de o adeverinta de vechime.Acuma vr sa stiu si eu... nu se mai elibereaza carti de munca de acum? sau se vor elibera la anu ...sau eu stiu...multumesc anticipat!