Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire.
Avem o persoana care a fost angajata pana in luna iunie in cadrul societatii noastre, dar cartea de munca a tinut-o aks.
Acum vrea sa o depuna la ITM. Noi ce obligatii avem? Tb sa-i completam o adeverinta prin care sa precizam perioada lucrata la noi ?
Va multumesc.
Daca el si-a incetat activitatea in cadrul societatii dvs. si va solicita in scris o adeverinta de vechime, sunteti obligata sa i-o intocmiti si sa va asigurati ca aceasta este avizata de ITM.
O puteti ruga sa va aduca carnetul de munca sa-l completati cu perioada lucrata in cadrul firmei dumneavoastra.
Buna ziua.
Am o nelamurile...sunt stundent si ieri am semnat un contract de munca, dupa care am intrebat si de carte de munca daca mi o elibereaza , ptr ca nu am mai lucrat pana acum. Mi sa zis ca nu se mai gasesc carti de munca si vechimea va fi justificata de o adeverinta de vechime.Acuma vr sa stiu si eu... nu se mai elibereaza carti de munca de acum? sau se vor elibera la anu ...sau eu stiu...multumesc anticipat!
1. Pentru dvs. carnetul de munca nu mai este un document obligatoriu pentru dovedirea vechimii in munca (stagiul de cotizare).
2. Stagiile de cotizare pentru CAS, CASS si Somaj sunt evidentiate la institutiile respective (Casa de Pensii, Casa de Asigurari de Sanatate si AJOFM) in baza declaratiilor lunare transmise de angajator.
3. Dvs. sa pastrati contractele individuale de munca, actele aditionale la acestea si deciziile de incetare a contractelor individuale de munca.
4. De la fiecare angajator de la care plecati sa solicitati o adeverinta de vechime in munca, vizata de ITM.
5. Carnetul de munca va disparea ca document oficial anul viitor, asa ca nu mai aveti nevoie de el.
Momentan nu lucrez si cartea de munca este la mine. Doresc sa stiu daca este bine sau trebuie sa o duc undeva.
O alta intrebare : in timp ce lucram la ultimul loc de munca am terminat si facultatea dar acestia nu mi-au inregistrat diploma pe carte, pot merge eu la ITM sa o inregistrez ( sa fiu sigura ca nu patesc la fel si la urmatorul loc de munca) ?

O zi buna va doresc !