avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate nica_stefan2006

Activitate nica_stefan2006

dar cei care nu au depus cere de punere in posesie?
Mai revin cu aceasta problema in atentia dumneavoastra si multumesc celor care mi-au raspuns,insa stiti cum este,mai bine intrebi de mai multe ori ca sa fii sigur 100%.......Mama mea a formulat cerere de retrocedare a unui teren in suprafata de 4ha,potrivit legii nr 1/2000,cerere care i-a fost avizata favorabil de catre comisiile competente,eliberadu-ise o adeverinta in acest sens de catre primarie in care i se aduce la cunostinta ca urmeaza ca in scurt timp sa fie pusa in posesie.Terenul este al bunicului mamei,iar fratii ei care nu au facut nici-o cerere se ridica cu pretentii de mostenitori.Mentionez ca succesiune si partajul parintilor mamei s-a facut cu mult timp in urma,in viata mai fiind doar mama ei,care de asemenea nici ea nu a formulat vreo cere de retrocedare a terenului,singura fiind mama mea,care figureaza in cerere.Intrebarea mea este:au vreun drept asupra terenului fratii lui mama?va multumesc!
Răspuns la discuția legea nr 1/2000
va multumesc pentru raspuns,intadevar aceasta era intrebarea,daca fratii mamei au dreptul la reconstituire.......sper din tot sufletul sa aveti dreptate,cel dinaintea dumneavoastra(aditabora) m-a cam lasat in aer
Discuție legea nr 1/2000
am o nelamurire si va rog sa ma ajutati in cazul acesta:potrivit legii nr 1/2000,mama mea a formulat o cerere de retrocedare a unui teren in suprafata de 4 ha,cerere care de altfel a fost aprobata si in functie de terenul disponibil urmeaza sa fie pusa in posesie si sa i se elibereze titlul de proprietate.Va intreb ce drept au ceilalti trei frati ai mamei,daca ei nu au depus nicio cerere in acest sens(terenul ce urmeaza a fi retrocedat este al strabunicului lor),partajul parintilor este facut iar ei nu sunt trecuti in nici o cere sau in dosarul care a fost vaidat de comisia fondului funciar.....mai mentionez de altfel ca primaria deja i-a eliberat o cere prin care reise ca mama urmeaza ca in cel mai scurt timp sa fie pusa in posesie.
multumesc pentru raspuns,mentionez ca de pe urma parintilor mamei a fost facut partajul iar titlul de proprietate urmeaza a fi emis pe numele mamei intrucat aceasta este singura care a formulat cerere de retrocedare,de altfel ea a gasit terenul in arhivele nationale si a facut singura toate demersurile pentru a intra in posesia terenului....doresc sa va mai intreb ce sanse au fratii mamei intr-o eventuala dare in judecata
mama a formulat cerere de retrocedare si i-a fost aprobata,urmand ca in scurt timp sa fie pusa in posesie,numai ca aceasta mai are trei frati care nu au facut cerere,mai au vreun drept asupra terenului?