avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Nemeslevente

Activitate Nemeslevente

Buna ziua,
Suntem 2 frati coproprietari al unui imobil donat de mama cu 5 ani in urma. Este donatie cu uzufruct viager. La un an dupa intocmirea actelor fratele meu s-a mutat in casa cu acceptul mamei dar fara sa ma intrebe pe mine. De 4 ani merg in acea casa ca si musafir suportand comportamentul urat al fratelui meu. Mai nou el imi spune ca nu am ce cauta acolo deoarece EL locuieste in acea casa si ca el o intretine. Mama este de partea fratelui meu fiind convinsa de actre acesta ca face ceea ce trebuie.
Am rugamintea sa ma ajutati in aceasta situatie...
1. Mama poate reveni asupra actului de donatie, daca da in ce conditii?
2. Pot sa transcriu partea mea pe numele copiilor fara acceptul mamei?
3. Cum sa procedez sa beneficiez de partea mea?

Va multumesc anticipat!
Cu respect,
Nemes Levente
Răspuns la discuția SUSPENDARE FIRMA
Buna ziua,

Am si eu o intrebare legat de acest subiect!
Am o firma de 1 an de zile, nu am avut activitate, nici un rulaj iar acum vreau sa o suspend!
Trebuie sa platesc acel impozit nou? Ce acte sunt necesare pt suspendare?
Răspuns la discuția Dreptul la Somaj
Da, urmez o forma de invatamant dar in acelasi timp lucrez cu contract individual de munca! Am o vechime de 18 luni si in tot acest timp am platit contributia de somaj la stat! Nici in acest caz nu am dreptul la indemnizatia de somaj?

Va multumesc inca odata ca ma ajutati!

Cu stima,
Nemes Levente
Răspuns la discuția Dreptul la Somaj
Da, urmez o forma de invatamant dar in acelasi timp lucrez cu contract individual de munca! Am o vechime de 18 luni si in tot acest timp am platit contributia de somaj la stat! Nici in acest caz nu am dreptul la indemnizatia de somaj?

Va multumesc inca odata ca ma ajutati!

Cu stima,
Nemes Levente
Buna ziua!
Sunt studenti in anul 3 si lucrez de 18 luni la o firma iar acuma lucrurile s-au coplicat datorita crizei economice! Din aceasta cauza se fac reduceri de personal! Printre acei oameni care trebuie sa plece ma numar si eu! Sefii mei vor sa demisionez insa eu as vrea somaj! Intrebarea me este :

Am dreptul la somaj daca sunt student si ce trebuie sa fac ca sa primesc somaj, cum trebuie sa procedez?

Multumesc anticipat!

Cu stima,
Nemes Levente