avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate artpaso

Activitate artpaso

Buna ziua,
Daca pe un contract este aplicata stampila altei societati comerciale poate fi considerat nul? Daca da,care este legea care reglementeaza acesta situatie?

Multumesc!
Buna ziua,
In anul 2011, fiind o firma nou infiintata si avand nevoie de marfa din comunitate, nefiind inca inscris in registrul operatorilor intracomunitari, am adus marfa prin intermediul firmei unei cunostinte. I-am platit in avans, suma care l-a randul lui a platit-o firmei intracomunitare.Mentionez ca ne-am intalnit in fata ancii in ziua platii unde i-am inmanat banii.Transportul l-am platit eu. Marfa mi-a fost facturata apoi, lunar, moment in care am platit TVA-ul aferent facturilor si un adaos de 1%. Pt. platile acestea am primit chitante sau au fost efectuate prin banca. Problema este ca nu mi s-au eliberat chitante pe banii platiti inainte. Am tot fost amanat, ca este plecat din tara, ca are diverse probleme dar o sa le faca. In momentul de fata refuza pur si simplu sa-mi emita chitantele. Cui trebuie sa ma adresez in aceasta privinta?
Buna ziua,
Doresc sa va cer informatii referitoare la citatia pentru procedura insolventei pe care am primit-o. Respectiv :
1.Daca am facut o cerere pentru acordarea unui alt termen trebuie sa ma prezint la tribunal la data din citatie?
2.Creditorul este o societate de leasing, careia i-am facut cerere scrisa de reziliere in nov. 2008. Cererea a fost respinsa si s-au emis facturi pana in luna februarie, desi i-am contact si telefonic sa ridice masinile pt. a nu se mari creanta. Intrebarea mea este daca putem contesta suma pt. care s-a introdus cererea pe baza cererii facute de catre noi? Mentionez ca la acea data suma nu atingea valoarea prag si era in intarziere de plata cu 25 zile.
Va multumesc.