Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Stampila gresita pe contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Stampila gresita pe contract

Buna ziua,
Daca pe un contract este aplicata stampila altei societati comerciale poate fi considerat nul? Daca da,care este legea care reglementeaza acesta situatie?

Multumesc!
prin stampila se audentifica valabilitatea inscrisurilor din contact intre terti .
normal ca acel contact este nul .
faceti alt contact , respectand numarul de ordine , si verificati stampilele inainte de aplicare .
Orice inspectie din partea fiscului care isi desfasoara activitatea conform prevederilor Codului fiscal si a Codului de procedura fiscala poate sa constate diferentele intre antetul firmei emitente a documentului fiscal si stampila altei firme aplicata pe respectivul document.
A gresi este omeneste. Anulati respectivul document (pastrand toate exemplarele pentru inspectia fiscala) si intocmiti alt document in mod corect.
Valabilitatea unui contracta nu este data de aplicarea sau neaplicarea unei stampile.

Art. 1246 alin. (1) C.civ. dispune că „orice contract încheiat cu încălcarea condiţiilor cerute de lege pentru încheierea sa valabilă este supus nulităţii, dacă prin lege nu se prevede o altă sancţiune”.

In art. 1179 C.civ. sunt enumerate conditiile esentiale necesare pentru validitatea unui contract :
1. capacitatea de a contracta;
2. consimtamantul partilor;
3. un obiect determinat si licit;
4. o cauza licita si morala.

Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~