avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Stampila gresita pe contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Stampila gresita pe contract

Buna ziua,
Daca pe un contract este aplicata stampila altei societati comerciale poate fi considerat nul? Daca da,care este legea care reglementeaza acesta situatie?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:22, 8 Martie 2014
prin stampila se audentifica valabilitatea inscrisurilor din contact intre terti .
normal ca acel contact este nul .
faceti alt contact , respectand numarul de ordine , si verificati stampilele inainte de aplicare .
Orice inspectie din partea fiscului care isi desfasoara activitatea conform prevederilor Codului fiscal si a Codului de procedura fiscala poate sa constate diferentele intre antetul firmei emitente a documentului fiscal si stampila altei firme aplicata pe respectivul document.
A gresi este omeneste. Anulati respectivul document (pastrand toate exemplarele pentru inspectia fiscala) si intocmiti alt document in mod corect.
Valabilitatea unui contracta nu este data de aplicarea sau neaplicarea unei stampile.

Art. 1246 alin. (1) C.civ. dispune că „orice contract încheiat cu încălcarea condiţiilor cerute de lege pentru încheierea sa valabilă este supus nulităţii, dacă prin lege nu se prevede o altă sancţiune”.

In art. 1179 C.civ. sunt enumerate conditiile esentiale necesare pentru validitatea unui contract :
1. capacitatea de a contracta;
2. consimtamantul partilor;
3. un obiect determinat si licit;
4. o cauza licita si morala.


Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Martie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cred ca lucrez fara contract de munca xtreme07 xtreme07 Buna Ziua, As avea nevoie de putin suport. Lucrez de 2 zile la un restaurant, dar nu sunt sigur ca voi fi platit. De ce nu sunt sigur de asta ? Motivul ... (vezi toată discuția)
Contract de munca fara semnatura si stampila angajatorului ionutciprian ionutciprian am si eu o intrebare acum ceva timp ma-m anjajat la o fabrica de paine si am semnat contractul dar se pare ca cel pe care al am eu nu are stampila firmei si ... (vezi toată discuția)
Importanta stampilei si a antetului bufa bufa Antetul si stampila unei dispozitii ce reprezinta si cata importanta au ? (vezi toată discuția)