avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate oanar

Activitate oanar

Nu a fost facut la notar contractul
De comodat. A fost facut la registrul comertului si depus apoi pentru infiintare firma. Nu am inteles exact la ce v ati referit cu ultima fraza? Nu am gasit amicul respectiv, administrator la firma figureaza o matusa de a lui, care este in varsta, si practic cu dansa trebuie facut actul de anulare. Intrebasem in ideea in care as da de ea, si ar vrea sa faca acel de anulare, sa nu mai batem drumul la notar.
Multumesc
Nu a fost facut la notar contractul
De comodat. A fost facut la registrul comertului si depus apoi pentru infiintare firma. Nu am inteles exact la ce v ati referit cu ultima fraza? Nu am gasit amicul respectiv, administrator la firma figureaza o matusa de a lui, care este in varsta, si practic cu dansa trebuie facut actul de anulare. Intrebasem in ideea in care as da de ea, si ar vrea sa faca acel de anulare, sa nu mai batem drumul la notar.
Multumesc
Deci se pote face un act de mana cu persoana respectiva, nu trebuie mers neaparat la notar sau avocat ca sa il intocmeasca? Cum ar trebui sa sune? Si apoi unde trebuie sa merg cu el? La registrul comertului? Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri. Idee era sa gasesc solutia legala, nu caut sa insel nici cumparatorul nici notarul etc. pot sa merg in paralel cu cele doua procese? Insemnand sa fac un precontract pt a vinde casa si sa fac si acea notificare privitoare la contractul de comodat? Sau trebuie sa astept anularea contractului de comodat?multumesc
Buna ziua, sunt proprietar al unui imobil pe care doresc sa il vand. Acum 2 ani am facut un contract de comodat,un amic ce si a infiintat firma avea nevoie de o camera, si astfel am facut acel contract. Fizic nu a avut sediul acolo niciodata, doar pe hartie. Practic i am
Dat o camera, contractul este din 2016, valabil pana in 2021. Cum pot sa il anulez? Nu pot da de persoana respectiva. In instanta ar dura prea mult, iar cazul este destul
De serios, in sensul ca trebuie sa vand imobilul pentru a achita un imprumut la banca. Ma intereseaza daca pot vinde imobilul in aceste conditii. Intr un model de contract de vanzre cumparare am vazut ca scrie ca vanzatorul declara ca imobilul nu constituie sediu social etc. pot sa solicit sa nu scrie notarul/avocatul asta in contract? Trebuie obligatoriu sa anunt cumparatorul? Ce forma legala de comun acord pot sa gasesc cu viitorul
Cumparator pentru a nu exista probleme pe viitor?
Persoana cu care am facut contractul de comodat teoretic poate sa vina sa revendice camera aceea din imobil?
Multumesc
Discuție Asigurare
Buna seara.
In cadrul companiei la care lucrez am o asigurare ce ne permite ca in cazul in care avem concediu medical, sa primim o anume despagubire. Aceasta asigurare a fost valabila pana pe data de 30 noiembrie 2010.
Din 1 decembrie compania a schimbat asiguratorul, si a negociat contractul ,modificandu se astfel si cuantumul despagubirilor acordate pentru concediul medical.
Pe data de 1 septembrie, a fost semnat noul contract colectiv de munca in cadrul companiei la care lucrez eu.In acea perioada am fost in concediu medical si am primit de la compania de asigurari de exemplu 20 de euro, si nu 50 cum era stipulat in contractul de asigurare.
NU ar fi trebuit sa se faca un act aditional prin care sa se modifice contractul de asigurare pe lunile septembrie noiembrie, ca sa se modifice polita de asigurare in sensul reducerii de la 50de euro la20 de euro????
Am solicitat in cadrul companiei mele o dovada in acest sens si mi s a raspuns ca in conformitate cu Contractul colectiv de munca, suma asigurata in caz de concediu medical este cea de 20 de euro si nu de 50.
Pot face o sesizare in acest sens??? si unde???
Multumesc!!!



Răspuns la discuția Cota parte indiviza
nu avem de ce sa ne bucuram, caci presedintele si administratorul nu fac decat "lucrarile" care le sunt lor convenabile....si cand au anumite relatii...pe la diverse firme...gen montare termopane.
oamenii din bloc nu si permit sa plateasca intretinerea, avand restante ffffffffffffffffff mari
...nu termopanele de la ghena sunt prioritare....
sunt locatari in bloc care nu au termopane la propriul apartament
e o chestie de principiu....majoritatea proprietarilor din bloc au zis ca nu sunt de acord cu montarea termopanelor la ghena de gunoi, si nu vor da banii aceia...de fapt nu au de unde sa i dea....
si totusi cei din consiliu au demarat formalitatile cu o anumita firma.............
Răspuns la discuția Cota parte indiviza
"asa zis ul comitet" al asociatiei noastre de proprietari a fost ales intr-adevar de catre adunarea generala...dar atat.
Apoi comitetul nu a mai convocat o adunare a proprietarilor, pentru a duscuta si a lua diverse decizii, pentru a stabili un fond de reparatii, etc...
Asa au considerat ei ca este bine.....au stabilit singuri sumele acelea, nu au fost prezentate adunarii generale mai multe oferte in ceea ce priveste o firma de montare termopane...avea" domnul nostru presedinte " o pila...si asta a fost
Noi ne am trezit pur si simplu, la avizierul din scara , cu o hartie, cum ca au stabilit ei sa platim pentru montarea de termopane la ghena sumele de mai sus care cica sunt calculate in functie de cota parte indiviza
Răspuns la discuția Cota parte indiviza
Multumesc pentru raspuns.
Va dau un caz concret si astept raspunsul dvs
Pentru lucrarile de reparatie au afisat sumele urmatoare:
pentru 2 camere-450RON
pentru 3 camere-650 RON
pentru 4 camere-900RON,
Comitetul imi impune sa achit acea suma in 8 rate(8luni)
Este legal??? Este corecta aceasta impartire pe nr de camere??? sau trebuie sa se imparta in mod egal pentru toate apartamentele de pe scara????
Sunt proprietar in cadrul unei asociatii de proprietari din sectorul 5 Bucuresti.
As dori sa aflu cateva informatii.
Asa-zisul comitet al asociatiei noastre a luat anumite decizii fara a instiinta proprietarii:montare usa termopan la intrarea in bloc, si la toate etajele pt ghena de gunoi, zugraveli pe scara blocului etc.
Pentru aceste lucrari este legal sa se aplice o cota parte indiviza????
Si in cazul in care proprietarii doresc sa se faca o verificare a comitetului, pentru ca acesta sa justifice si sa afiseze detaliat cotele de intretinere si celelalte cheltuieli ale blocului....cui trebuie sa ne adresam??? cine este in masura sa faca aceasta verificare????