avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate dorudi

Activitate dorudi

Se poate redeschide un dosar dupa hotararea definitiva a I.C.C.J. daca in termen de 4 ani nu a fost ideplinita in totalitate si intre timp au aparut fapte noi?
Buna ziua,
Am facut un imprumut la banca pentru nevoi personale in anul 2011.
In anul 2013 am intarziat cu plata integrala a ratei cam 3 luni. Cand am platit la banca , operatorul de la ghiseu mi-a cerut o suma mai mica pentru rata cu aproximativ 65 lei fata de cea pe care am fos instiintat s-o platesc prin SMS primit de la banca cu trei zile inainte de data scadenta.
Am cerut un desfasurator cu ratele pe 2014 si am vazut ca suma respectiva {diferenta} apare la rubrica com/asig. Este corect?
Va multumesc
Lucrez la aceasta firma de 6 ani cu contract de munca, incepand cu 01/07/2009 si pana in prezent mi s-a redus programul de lucru la o jumatate de norma.
Cum se calculeaza indemnizatia de somaj ? in adeverinta care se cere angajatorului de catre AJOFM se cere venitul si contributia individuala pe ultimele 12 luni. Vechimea in munca este de peste 20 ani.
Va multumesc:(
Comisionul de rambursare anticipata pentru imprumuturile cuprinse intre 200 si 75.000 euro va fi de maxim 1% din valoarea sumei rambursata inainte de termen, a anuntat Radu Gratian Ghetea, presedintele Asociatiei Romane a Bancilor. Masura va fi aplicata incepand cu 1 ianuarie 2010.Prevederea adoptata si de BNR pune in practica o directiva adoptata la nivel european.Noile reglementari ale Bancii Nationale urmaresc sa stimuleze clientii bancilor pentru eventuale rambursari anticipate, putand fi astfel evitate intarzierile la plata sau intrarea in incapacitate de plata.

Stie cineva daca se aplica aceasta prevedere a BNR anul acesta?
Va multumesc:)