avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Activitate AMR1

Activitate AMR1

Răspuns la discuția demisie fortata
Multumesc,
Stiu ca de obicei medicii nu dau concediu medical chiar asa usor daca nu ai nimic. Nu e cazul. Am probleme de sanatate, intradevar nu extrem de serioase, dar suficiente pentru a beneficia de un concediu medical, din pacate. Luna acesta a fost a doua oara in viata mea cand mi-am luat concediu medical (prima data a fost cel pre si post natal), evitam la maxim sa stau acasa, ma duceam constiincioasa la munca in timp ce copilul ramanea acasa cu febra.....de exemplu. Ma bucur macar ca o sa invat din acesta experienta sa ma apreciez mai mult :)

Va multumesc inca o data pentru sfaturi si informatii!

grace_r a scris:



Daca ai medical inainte de data evaluarii profesionale, aceasta dat va fi decalata cu perioada preavizului.
daca ai medical in perioada de preaviz, acesta deasemenea se decaleaza cu perioada medicalului.

Asta pentru ca un concediu medical este o cauza de suspendare si a termenelor in procedura de evaluare profesionala si a preavizului.
In timpul concediului medical este interzisa desfacerea contractului de munca pentru orice cauza , cu exceptia intrarii in lichidare a unei societati, ceea ce la voi nu e cazul.


Mai am o rugaminte de ajutor.
Mi-am luat concediu medical inainte de data la care sunt convocata pentru evaluarea profesionala. Am cautat o lege care sa spuna ca evaluarea profesionala trebuie decalata cu perioada acestui concediu medical, dar n-am gasit. Vreau sa anunt angajatorul ca o sa-mi mai prelungesc concediu medical (din pacate s-ar putea chiar cu o internare) si sa-i rog sa-mi reprogrameze data pentru evaluarea profesionala dar n-as vrea s-o fac fara o trimitere la o lege, sau fara macar sa fi citit legea eu in prealabil.
Grace_r nu vreau sa interpretezi aceasta rugaminte ca un act de neincredere legat de cele scrise de tine, de fapt imi doresc sa fiu foarte riguroasa si sa vorbesc in cunostinta de cauza. De altfel iti multumesc mult si tie si tuturor celor care m-au ajutat.

Multumesc,
Răspuns la discuția demisie fortata
Nu pot sa te contrazic s-ar putea intradevar acele 10 zile sa se suprapuna cu cele 20 de preaviz. Daca cineva poate va rog sa o faceti :)
Concediu medical ar fi o varianta, daca va fi cazul, si ar trebui sa mi-l iau cand? Adica daca eu la data x sunt evaluata si primesc raspunsul imediat (pentru ca pot sa-l primesc imediat nu?) insotit de preaviz cu aceeasi data x nu mai pot sa-mi iau concediu medical din ziua x+1? Pentru ca din ziua x e clar ca nu-mi pot lua concediu medical intrucat ma prezint la evaluare. Sau pot si atunci numaratoarea zileleor de preaviz incepe din ziua in care revin la serviciu?
Răspuns la discuția demisie fortata sau concediere?
did_oana a scris:

din pacate nu am un alt job asigurat
- tocmai mi-a luat telefonul de munca si a raspuns el astazi la apelurile clientilor mei.
- daca le predau masina si telefonul ...nu o sa imi pot efectua munca si astfel nu le dau un motiv sa ma concedieze pe motive ...ca nu imi fac treaba ?
- astazi toata ziua a facut interviuri si cred ca vor sa angajeze pe altcineva inainte sa plec eu ca se se "acopere"legal in caz ca eu nu o sa vreau sa imi dau demisia si vor trebui sa ma concedieze
- daca in CIM nu e nimic specificat de salarii compensatorii in caz de concediere...pot beneficia totusi de ele?
ce sa fac??



Citeste si subiectul "demisie fortata" si calesteti nervii, pe teren poti sa mergi cu transportul in comun si sa le ceri decontarea tranportului, daca natura job-ului presupune masina si telefon cu siguranta astea sunt trecute in CIM sau in vreun act aditional iar daca nu sunt trecute si ai nevoie neaparata de masina pentru a-ti face treaba atunci e clar ca ei se fac vinovati pentru ca nu iti asigura conditii corespunzatoare de munca iar asta e o obligatie a angajatorului. Trebuie sa fii foarte calma si sa incerci in limita posibilitatilor sa-ti faci treaba, asa cum poti si exact cat poti. Nu dispera, nu intra in panica pentru ca vei lua decizii pripite pe care le vei regreta. I-ati un concediu medical, nu ti-l pot refuza, poti sa li-l trimiti cu recomandare si conf de primire prin posta :). Orice ar fi nu iti da demisia si nu semna acord de parti pana iti gasesti loc de munca sau pana nu face angajatorul toate demersurile legale pentru a te concedia.

Succes!
Răspuns la discuția Problema
ioana_larisa a scris:

Ai putea sa faci o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca care daca va gasi intemeiata sesizarea dumneavoastra va efectua un control pentru a stabili daca intradevar sunt respectate normele legale.


Daca fac sesizare la ITM de exemplu cu privire la orele de munca suplimentare neplatite cam ce dovezi ar trebui sa aduc pentru ca cei de la ITM sa considere intemeiata sesizarea mea? Se deplaseaza vreo comisie de la ITM la sediul sau punctele de lucru ale companiei?
Răspuns la discuția demisie fortata
In ROI nu exista nimic despre subiectul concediere cu exceptia unui "drept" la sectiunea drepturile angajatului : "angajatul are dreptul la protectie in caz de concediere" fara alte detalieri. In CCM la nivelul unitatii se face trimitere la Codul muncii 53/2003 care la randul lui face trimitere la CCM la nivel national unde se spune doar ca am dreptul sa contest in termen de 10 zile decizia comisiei de evaluare fara sa se specifice unde sa o contest. Probabil ca pot sa o contest la conducerea bancii. Pe de alta parte intuiesc ca in decizia pe care o va lua comisia de evaluare (care sunt convinsa ca va fi in defavoarea mea), care iarasi banuiesc ca va avea o forma scrisa, iarasi probabil, trebuie sa contina o specificatie referitoare la dreptul meu de a o contesta si atunci imi va fi clar unde sa o contest.
Ma intereseaza astepectele acestea pentru ca in conditiile date scopul meu este sa obtin cat mai mult timp in care sa-mi gasesc un alt loc de munca. Adica vad cam urmatorul scenariu: peste 18 zile va fi evaluarea, in cel mai rau caz in aceeasi zi voi primi scris decizia, dupa 10 zile (nu se specifica daca sunt lucratoare sau nelucratoare) sau in a zecea zi de la luare la cunostinta o contest, imediat primesc acelasi raspuns negativ insotit de preaviz de 20 de zile lucratoare. S-ar putea ca intre ultimul si penultimul pas sa mai castig cateva zile cat angajatorul face cererea de ajutor catre agentia teritoriiala de ocupare a fortei de munca. In concluzie 18 zile plus 10 plus 20 zile lucratoare inseamna aproximativ 2 luni.
Am calculat bine?

Va multumesc foarte mult, mi-ati fost de un real ajutor!!!
Răspuns la discuția demisie fortata
Buna ziua,

In una din postarile mele anterioare intrebam daca pot sa fac ceva sau ar trebui sau ar fi indicat sa fac ceva inainte de evaluarea profesionala la care am fost convocata. Ar putea fi atacata aceasta decizie/convocare? Si daca ma prezint la convocare, dupa care o contest (in cazul in care raspunsul este unul negativ) iar ulterior comisia isi pastreaza decizia, mai pot face ceva? Sau pur si simplu imi desfac contractul de munca si asta e? Si daca hotarasc desfacerea contractului de munca prin concediere in baza necorespunderii profesionale dupa evaluare prealabila, mai beneficiez de 20 de zile de preaviz conform contractului individual de munca?

Multumesc,
Răspuns la discuția demisie fortata
freeelis a scris:

In condiitii astea, evaluarile la care veti fi supus pot avea un grad mare de subiectivitate ... este posibil ca actualul angajator sa incerce sa scape de dvs invocand necorespunderea profesionala


Normal ca asta se intampla, respectiv se incearca sa se scape de mine. Si sunt foarte sigura cand afirm asta pentru ca "invitatia" la demisie a venit odata cu plecarea directorului de sucursala (a plecat din propria initiativa), iar noul director a venit cu un om, care e angajat deja pe aceeasi pozitie cu mine.

Răspuns la discuția demisie fortata
E logic ceea ce spui dar in in prima mea postare am spus ca exista in fisa postului un punct care face trimitere la un formulare care la randul lui contine/ar trebui sa contina aceste targete, formular pe care ar fi trebuit sa-l semnez de luare la cunostinta si asumarea a ceea ce scrie in el. Lucru care nu s-a intamplat. Pe langa asta in convocarea scrisa pe care am primit-o spune ca va avea loc o evaluare scrisa din procedurile bancii si o evaluare orala care consta in "analiza obiectivelor profesionale si a rezultatelor obtinute" deci daca nu mi s-au trasat clar o parte din obiective (si sa fim sinceri aceasta parte a obiectivelor profesionale - targetele de vanzari - este cea mai importanta pentru pozitia mea) cum poate fi evaluata atingerea, gradul de atingere a acestor obiective?
Deci, nu cred ca nu se poate trece peste aceasta parte.
Răspuns la discuția demisie fortata
grace_r a scris:

Singurele termene impuse privind perioada la care se poate face evaluarea sunt cele stabilite in procedurile interne ale companiei. Cum la voi scrie "2 evaluari anuale" si nu "1 evaluare la 6 luni" , pot face evaluarile cand decid ei in intervalul unui an.
Este adevarat ca evaluarea ta este la putin timp practic dupa perioada de proba, dar nu cred ca poti contesta cumva dreptul companiei de a face o evaluare profesionala.



Da asa este dar datele la care se vor face aceste evaluari trebuiesc stabilite de dir de sucursala impreuna cu mine si eu sa semnez ca am luat la cunostinta si ca sunt de acord cu cele scrise acolo. Pe de alta parte colegii mei mai vechi au avut parte de aceste evaluari si intradevar s-au intamplat o data la aproximativ 6 luni (+- o luna) deci ma gandesc ca exista undeva scris, dar nu stiu unde ca am citit toate actele publicate pe intranet.

Pe de alta parte ma intreb daca faptul ca nu mi s-a comunicat sub nici o forma targetele respectiv obiectivele individuale are vreo greutate. Logic ar fi sa aiba dar legal? Adica nu mi-a spus nimeni "luna aceasta trebuie sa deschizi 5 conturi noi, sa dai 3 credite si sa faci 2 depozite" astfel incat la evaluarea performantelor nu are termen de comparatie, nu? Adica uite aveai de facut astea si tu ai facut doar astea ceea ce inseamna conform actului X ca nu corespunzi profesional cu functia pe care o ai. Am dreptate? Sau nu?
Răspuns la discuția demisie fortata
grace_r a scris:

reglementari necorespundere profesionala:
Codul muncii:
.........................................................................


Am citit reglementarile din CCM, intrebarea mea era mai mult referitoare la perioada de la angajare la care se poate face aceasta evaluare. Ce mi se pare mie exagerat este ca la 30 de zile de la angajare (respectiv dupa perioada de proba) eu am corespuns functiei in care am fost incadrata, dupa inca 30 de zile, am fost anuntata(de superiorul direct si de dir de resurse umane) ca nu mai corespund. Dupa aceste 60 de zile mi-am luat concediu medical pentru ingrijirea copilului bolnav, 3 saptamani(nu mai siu daca am specificat asta in prima postare oricum nu cred ca e relevanta), cand am revenit din concediu am fost convocata la evaluare profesionala. Deci problema mea este nu evaluare profesionala in sine ci perioada de la angajare dupa care se poate face ea. Imi dau seama ca aceasta perioada este stabilita de fiecare angajator in parte si in cazul meu este scrisa in acel formular KPI despre care am spus in primul mesaj care vorbeste despre 2 evaluari anuale, deci as putea absolut legal sa interpretez ca pot fi convocata la evaluare profesionala abia dupa 6 luni de la angajare. Am dreptate?