avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate Towelie

Activitate Towelie

Buna ziua,
M-ar interesa cum se pot trece in contabilitate platile primite prin paypal pentru un PFA sau SRL.
Multumesc
Răspuns la discuția PFA sau SRL ?
O companie offshore ar rezolva problema cu legalitatea? (spre exemplu in Belize)
Răspuns la discuția PFA sau SRL ?
Problema cu SRL este ca trebuie sa angajez si contabil, si sunt niste cheltuieli pe care nu am de unde sa le acopar.
Aveti idee ce fel de pregatire trebuie sa prezint ca PFA ?
Ce ar fi mai avantajos, PFA sau SRL ?

De asemenea: avand in vedere ca veniturile vor veni prin paypal, cum fac sa facturez? (nu am cum sa incasez in cont bancar) (mai ales ca este vorba de persoane din afara Romaniei.
Discuție PFA sau SRL ?
Buna ziua,

Detin o comunitate de gaming de aproximativ 3000 utilizatori.
In acea comunitate, detin si 7 servere de jocuri.
Pentru a putea achita cele 7 jocuri, vand iteme virtuale intr-un joc userilor (printr-un magazin online), iar cu banii obtinuti achit cheltuielile de mentenanta si upgrade.
Este necesar a-mi deschide o firma pentru asa ceva ? Daca da, ce tip de firma imi recomandati, si ce obiect de activitate se incadreaza la ce fac eu?
Mentionez ca banii ii primesc prin PayPal (am inteles ca la tranzactii de peste 20000$/an, paypal raporteaza fiscului, deci ar fi un motiv de ingrijorare)
Majoritatea incasarilor vin de la cetateni din America sau Europa (foarte rar din Romania)

Va multumesc!
Buna ziua,
M-ar interesa care este cadrul legal pentru suspendarea contractului de munca pe durata intarzierilor.
Concret, am acumulat intarzieri de 18 ore intr-o luna, si mi s-a spus ca va trebui suspendat contractul de munca pe 2 zile datorita acestui fapt.
Este legal ?

Multumesc
Ce se intampla in cazul imposibilitatii de a plati rata unui credit cu garantie imobiliara ?
Nu a fost nici o restanta, toate ratele au fost platite la timp, doar ca acum din cauza scandalului cu pensiile speciale nu se va mai putea plati rata.
Exista optiuni pentru a nu pierde garantia imobiliara ?
Varsta detinatorului creditului este destul de inaintata (57 de ani), suma ramasa este undeva in jur de 50000 Euro
Buna ziua,

Doresc sa procur o arma de airsoft pe baza de aer comprimat (CO2), cal 6mm BB.
Avand in vedere ca legea este destul de neclara in privinta acestui tip de arme, am cateva intrebari si nelamuriri.

-Detinerea unei astfel de arme necesita vreo actiune din partea mea ? (permis port arma, inregistrare arma, etc)
-Transportul acestei arme, in ce conditii trebuie facut legal? (fara munitie, in cutie,etc)
-Unde pot folosi aceasta arma (pentru antrenament) (locuri publice, proprietati private, etc) ?

Va Multumesc.
Răspuns la discuția Salarii Compensatorii
De acord, dar nu pot alege eu metoda prin care imi va fi suspendat contractul. Singura explicatie pe care am primit-o a fost ca se vor face restructurari.
In privinta zilelor de concediu cum se procedeaza ? Angajatorul este obligat sa plateasca zilele de concediu la incheiera contractului de munca?

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna ziua,
M-ar interesa in ce conditii se acorda salariile compensatorii la o societate comerciala privata, avand in vedere ca se face o restructurare momentan.
De asemenea, cum trebuie incheiat contractul de munca pentru a beneficia de ajutor de somaj.

Va Multumesc
Post sters.