avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate csurlee

Activitate csurlee

Multumesc mult pentru sfaturi
Buna ziua,

Am si eu un abonament [Editat] pe care l-am prelungit pe 2 ani, cumparand un telefon prin puncte (mai am cam 1 an) pe care doresc sa-l reziliez. Am inteles ca exista legea 161 prin care am posibilitatea. Eu pot sa renunt in orice moment si din orice motiv la acest abonament? Am citit pe situl [Editat] termeni si conditii in care mi se zice ca:
"în cazul în care Clientul denunţă contractul înainte de perioada minimă contractuală sau, după caz, perioada minimă prevăzută în oferta specială, acesta va fi obligat la plata de despăgubiri către [Editat] România care constau în contravaloarea abonamentului contractat de Client înmulţit cu numărul de luni rămase până la expirarea perioadei minime contractuale, cu excepţia art. 14.1. lit. c) punctul (ii)."
. Dupa cum am inteles legea zice ca compania trebuie sa ceara o suma exacta drept despagubiri la rezilierea unilaterala. Ce trebuie sa fac ca sa pot renunta. Ideea este ca in cateva saptamani plec din tara definitiv, si nu stiu ce sa fac.

Multumesc anticipat.

[Interventie moderator - in respectarea regulamentului de forum, va rog sa tineti cont de faptul ca: "Identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate sau in titlul topicului, nu este de dorit" - va multumesc pentru intelegere]

Buna,

Multumesc pentru raspunsul promt.

Ideea e ca in contractul de munca este trecut punctul de lucru care este desfiintat si avand act aditional pe actualul punct de lucru de la care nu as dorii sa fiu mutat deoarece sunt mai aproape si de casa si nu as dorii sa schimb echipa cu care lucrez
Buna ziua,

Lucrez la o firma din Bucuresti care are mai multe puncte de lucru din care doua si in Cluj. Eu lucrez la unul dintre punctele de lucru din Cluj si azi am aflat ca urmeaza sa ma mute de la punctul la care lucrez eu la un altul tot in Cluj.

Intebarile mele ar fii:
1. daca firma poate sa-mi schimbe punctul de lucru fara acordul meu?
2. urmeaza sa primesc un act aditional pe care trebuie sa semnez. Prin nesemnarea actului aditional ce se poate intampla?
3 Prin ce cai legale pot sa ma apar daca firma totusi nu renunta la schimbarea punctului de lucru?

Multumesc anticipat!
Buna,
Multumesc pt raspunsurile dumneavoastra


Dar totusi nu stiu daca ajung sa fiu dat afara pt alte motive (ex. indisciplinar) am dreptul la somaj sau daca nu imi dau demisia nici in ruptul capului firma poate sa ma dea afara fara sa beneficiez de somaj

Sau simplific intrebarea:
pt ce motive pot sa fiu concediat ca sa nu beneficiez de somaj


Multumesc

PS.: Din pacate aicea este vorba de zeci de persoane nu mumai eu
Buna ziua

Nu stiu ce safac ... acun de ceva timp (cateva ore) am aflat ca poate o sa fiu data afara de la firma la care lucrez. mi s-a sugerat sa-mi dau demisia dar am aflat ca atuncea nu o sa beneficiez de somaj. Ce se intampla daca nu imi dau demisia si firma o sa-mi zica ca de maine lucrezi in Bucuresti sau in alta parte a tarii (precizez ca firma are un lant de magazine). Poate se ma dea afara indisciplinar daca de exemplu nu apar in Bucuresti la servici si atuncea o sa am dreptul la somaj ?!? Sau ce sa fac


Multumesc anticipat