Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare in legatura cu demisie si concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare in legatura cu demisie si concediere

Buna ziua

Nu stiu ce safac ... acun de ceva timp (cateva ore) am aflat ca poate o sa fiu data afara de la firma la care lucrez. mi s-a sugerat sa-mi dau demisia dar am aflat ca atuncea nu o sa beneficiez de somaj. Ce se intampla daca nu imi dau demisia si firma o sa-mi zica ca de maine lucrezi in Bucuresti sau in alta parte a tarii (precizez ca firma are un lant de magazine). Poate se ma dea afara indisciplinar daca de exemplu nu apar in Bucuresti la servici si atuncea o sa am dreptul la somaj ?!? Sau ce sa fac

Multumesc anticipat
In primul rand daca incearca sa va sugereze sa va dati demisia, atunci nu o sa beneficiati de ajutorul de somaj. Daca va solicita faptul sa va desfasurati activitatea in alta localitate, aceste prevederi trebuie sa fie cuprinse in CIM sau in CCM.
Delegarea dvs poate fi dispusa pentru o perioada de maxim 60 de zile, si veti avea dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de delegare.
Buna,
Multumesc pt raspunsurile dumneavoastra

Dar totusi nu stiu daca ajung sa fiu dat afara pt alte motive (ex. indisciplinar) am dreptul la somaj sau daca nu imi dau demisia nici in ruptul capului firma poate sa ma dea afara fara sa beneficiez de somaj

Sau simplific intrebarea:
pt ce motive pot sa fiu concediat ca sa nu beneficiez de somaj

Multumesc

PS.: Din pacate aicea este vorba de zeci de persoane nu mumai eu
Puteti beneficia de somaj doar daca sunteti concediata astfel:
61c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
65(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
csurlee a scris:

Sau simplific intrebarea:
pt ce motive pot sa fiu concediat ca sa nu beneficiez de somaj

Incetarea c.i.m. in baza urmatoarelor articole nu va da dreptul sa beneficiati de somaj :
- art.55 lit. b C.mun. - incetare prin acordul partilor
- art.79 alin.1, art.79 alin.7, art.79 alin.8 C.mun. - demisie cu sau fara preaviz
- art.61 lit.a - desfacerea disciplinara a c.i.m.
- art.61 lit. b - în cazul în care salariatul este arestat preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, în condiţiile Codului de procedură penală;
- art.61 lit.e - în cazul în care salariatul îndeplineşte condiţiile de vârstă standard şi stagiu de cotizare şi nu a solicitat pensionarea în condiţiile legii