Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere CIM

Cum se poate desface CIM unei angajat ca sa poate sa beneficieze de somaj?si ca societatea sa poate angaja in locul lui alte persoane pe acelasi post. Mentionez ca salariatul vrea sa plece, nu firma.
Pentru a va informa cititi art. 65, 66 si 67 din codul muncii actualizat pe care-l gasiti in dreapta ecranului la documente utile.
Se face incetarea contractului individual de munca cu art. 65 alin 1 din codul muncii dar dumneavoastra nu veti putea angaja a doua zi alt om.
george-neagu, moderator
melcsy a scris:

Cum se poate desface CIM unei angajat ca sa poate sa beneficieze de somaj?si ca societatea sa poate angaja in locul lui alte persoane pe acelasi post. Mentionez ca salariatul vrea sa plece, nu firma.

Daca salariatul vrea sa plece, atunci sa-si dea demisia sau sa ceara incetarea c..m. cu acordul partilor ... angajatorul nu este obligat sa desfiinteze postul pentru placul unui salariat.

Potrivit Normelor de aplicare a Legii nr.76/2002, pentru a beneficia de somaj c.i.m. poate inceta in baza : art.31 alin.3 , art. 61 lit. c şi d, art. 65 alin. (1), art. 95 alin.4, art.56 lit.i, lit.g, lit.d, lit.e, lit.b C.mun.