avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Activitate goldy_ella

Activitate goldy_ella

buna seara. va rog sa ma ajutati si pe mine daca se poate cu o problema. sotul meu a fost angajat la o firma cu carte de munca in bucuresti. pe cartea de munca a fost trecut minimul salariului pe economie, asa cum se procedeaza la multe firme, dar el primea mai multi bani in mana. dar multe luni la rand i-a tras in piept pe salariatii cu multi bani angajatorul. ba ca nu se livrasera banii de la cei care trebuiau sa plateasca serviciile (constructii), ba ca vor avea de primit...ajunsese sa ia in mana si cu 500 ron mai putin, in conditiile in care presta acceasi munca sau poate chiar statea prelungit peste program. din luna iunie a bagat actele pentru prenatal, urmand sa fie sunat de fostul sef cand sa primeasca banii pe ce lucrase. nici in ziua de astazi nu a mai primit nici un leuiar fostul sef nu raspudne la telefon.se poate face ceva in aceasta privinta?totusi este munca sa si nu mi se pare normal sa dea bir cu fugitii patronul. va multumesc si astept un raspuns
Răspuns la discuția 42 zile postnatal pentru tata???
buna seara, va rog sa imi spuneti si mie unde scrie ce ati sustinut, ca si tatal trebuie sa astete cele 42 de zile,..daca eu nu muncesc, cum beneficiez de acest concediu?si de ce trebuie sa astepte daca numai el lucreaza??
Răspuns la discuția 42 zile postnatal pentru tata???
pai sa iti spun cum e la noi...nu suntem casatoriti dar poate beneficia de indemnizatie deoarece va recunaoste copilul si are 12 luni lucrate pe cartea de muinca...dar nu asta era intrebarea mea..sper ca te-am putut ajuta cu ceva
Răspuns la discuția 42 zile postnatal pentru tata???
am luat :) am inteles ca nu dvs spuneti, ci articolul...ma refeream ca dvs mi-ati aratat exact unde "spune" asa...va multumesc:)

Răspuns la discuția 42 zile postnatal pentru tata???
deci nu trebuie...am inteles...intrebam pentru ca cineva aflat in aaceeasi situatie a spus ca tb sa asteptam aceste 42 de zile si vroiam sa stiu sigur...adr daca spuneti ca nu trebuie m-am calmat :)
Răspuns la discuția 42 zile postnatal pentru tata???
mama nu beneficiaza de nimic. inseamna ca nu tb sa mai astepte cele 42 de zile?
Răspuns la discuția 42 zile postnatal pentru tata???
pai asta e intrebarea...trebuie sa astepte neaparat cele 42 de zile?ce legatura are el cu concediul postnatal care stiu ca se acorda la mame??nu poate sa depuna actele dupa ce se naste copilul?tatal va beneficia de concediu. trebuie sa astepte 42 de zile??
ca asta nu interleg eu...in legislatia muncii scrie ca daca mama nu a lucrat inainte nu trebuie sa astepte tatal sa treaca zilele astea...lamuriti-ma va rog
buna seara am si eu o intrebare...daca tatal necasatorit va lua indemnizatia pentru cresterea copiluluoi, cum e cu cele 42 de zile de concediu postnatal?actele cand anume trebuie sa le depuna tatal??trebuie sa astepte cele 42 de zile?lamuriti-ma si pe mine va rog
Răspuns la discuția nume de familie copil
pai si daca el nu e de acord cu ambele nume, iar eu nu sunt de acord numai cu numele lui...?
ma scuzi ca tot intreb atat, dar...daca angajatorul nu vrea sa ii dea salariul, ce se poate face?multumesc inca o data:)