avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate iulianalexandru19

Activitate iulianalexandru19

m-am angajat in luna mai 2013 si am incetat activitatea cu drept de somaj la finele lunii iunie 2014 insa nu mi-am luat banii pe luna mai si iunie 2014 nici banii pe concediul de odihna pentru periada lucrata la ei si nici cv zilelor de sambata ale fiecarei saptamani (mai2013-iunie 2014) si nici nu am semnat state pentru ce v-am relatat mai inainte.firma aintrat in insolventa ce fac ? cum ma invatati sa procedez legal si sa am castig de cauza sa-mi recuperez banii
sunt conducator de autovehicul 6.5 tone (masa maxima autorizata) si doresc sa ma informeze si pe mine cineva in cunostinta de cauza cine trebuie sa achite ,(mai precis cine are obligatia de a scoate banii din buzunar) taxa de scolarizare pentru obtinerea atestatului profesional pentru autovehicule de transport marfa intrucat nu-mi pot permite ca dintr-un salariu minim pe economie sa mai achit acea scolarizare.Doresc un raspuns daca se poate cat mai concret (conf legii). Va multumesc !
In luna Iulie , anul 2007 , am incheiat un contract de bransare si utilizare a serviciilor publice alimentare cu apa cu primaria . Avand apometru verificat metrologic , fiind un abonat corect cu plata la zi pentru un apartament al carui bloc are un nivel , fara subsol , fiind foarte vechi, din anii 70 . Toate bune si frumoase pana acum ceva timp , cand s-a auzit un zvon ca ne-ar fi preluat o firma specializata in domeniul apei potabile si canalizarii si auzind ca trebuie sa reinnoim contractele de furnizare a apei potabile . M-am prezentat la sediul acelei firme pentru a-mi reinnoi contractul cu acea firma si mi s-a raspuns ca sunt doua variante : bransare la reteaua de apa individual sau asociatie de locatari altfel ma va debransa de la reteua de apa curenta . Am spus ca am bransament individual inca de la inceputul primului contract iar el mi-a raspuns(mi-a dat de inteles)ca trebuie sa intomnesc documentatia cu platile aferente ca si cum acum as introduce apa curenta ca nou bransat . Va rog sa imi raspundeti daca este corect sa ma debranseze intrucat locatarii nu vor sa faca asociatie si nici eu nu sunt de acord si ca mai exista sute de cazuri ca al meu care au fost preluate fara a li se impune de a plati aceste documentatii (proiect , taxe de bransare , de sapaturi etc.)Aceasta firma lucreaza mai mult pe investitii prin fonduri europene . Mai mentionez ca adresa mea despre care v-am relatat mai sus se afla in mediul rural . Dati-mi o explicatie daca este corect ceea ce fac ei cu mine , iar daca nu este corect va rog sa ma indrumati spre ceea ce am de facut mai departe si cui sa ma adresez . Va multumesc !