avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate tundyuta

Activitate tundyuta

Buna ziua.Deci debitul ar mai fi de 2000 ron, nu e o suma f mare, dar conteaza, caci mai avem si alti debitori si culmea ca toti sunt din Buc.si avem o firma si de la noi din oras.Daca la toti le da castig de cauza atunci ne putem apuca toti de excrocherii, ca legea va fi de partea noastra. Si din cate vad in aceasta hotarare venita de la tribunal, scrie O.G.5/2001.Nu stiu mai multe, acum ma documentez, caci imi pusesem baza in acea firma de recuperari creante .Am sa vad ce se mai poate face, oricum multumesc .
Pai, da, tocmai asta e, au platit o partiala, plangandu-se ca nu au bani si sa-i intelegem, fapt care l-am si facut, am zis ca poate sa plateasca si in transe, numai sa plateasca.Deci nu mi-i se pare corect sa faci un serviciu si sa ramai cu buza umflata, caci pe langa acel debit, mai platesti si impozit pe profit, tva la niste bani pe care eu nu i-am incasat.Plus de asta am mai platit si taxe de judecata si la cei pe care i-am angajat sa recupereze aceasta creanta, dar am avut un soc sa vad ca s-au luat de niste lucruri total aberante.Pai ce-ar insemna sa nu mai platesc ratele la camioane pt faptul ca primesc facturile prin posta pt care nici macar nu semnez de primire si pe care nu se afla stampila si semnatura mea, deci nu mai inteleg.Tara lui papura voda, unde totul e posibil, de aia sunt atatia infractori, se simt protejati si le-e e mai bine sa fure, insele si sa se sustraga de la plati.Numai bine.
Buna ziua.Speta in cauza suna astfel.Sunt soc.com.si ma ocup de transp.marfa .in urma cu 2 ani am transportat pt o firma din Buc.marfa din italia, pe baza unei comenzi trimisa de aceasta firma stampilata si semnata de ambele parti, dupa care i-am trimis acte confirmate de la destinatarul marfii si factura in original prin posta cu confirmare de primire, pe care a semnat-o. Factura trebuia achitata la 21 zile,au trecut mult mai multe, dupa mari insistente, ne-a platit o partiala prin banca, dupa care nu a mai fost de gasit.Am intentat proces, printr-o firma de recuperari creante, dar instanta le-a dat lor castig de cauza.Deci am avut surprize, nu mai inteleg,tot infractorii sunt protejati.motivul a fost ca nu se afla pe factura semnatura si stampila debitorului, pai nici nu avea cum din moment ce era trimisa prin posta si asa primim si noi.Dar asta e instanta din Romania, oricum am sa fac un memoriu si la alte instante din strainatate ca sa vada lumea cum suntem tratati, chiar daca pe sentinta e scris irevocabil, lucru pe care nu-l inteleg.Am scris in speranta ca voi primi ceva sfaturi, sunt f dezamagita de tot ce se intampla, platim atatea taxe pt nimic, nu avem nici un sprijin.Multumesc.
Da, multumesc mult pt.raspuns.Acum imi trage oricum din cont,cu toate ca acei bani imi erau buni pt cursa, si oricum eu platesc,da cu o mica intarziere pt care platesc penalitati si nu vad de ce trebuiau sa blocheze contul , nu stiu ce fac cu altii,inteleg ca e criza, dar sa procedeze cu toata lumea la fel. ma repet am cunostiinte de firme care au mult mai multe datorii si n-au patit nimic,ei nu-i platesc nici pt angajati si pt asta nu se mai streseaza , dar pt ca nu lucra atat cu banca, n-au ce sa le blocheze, mie toti banii imi intra in cont, asta e. Am sa merg oricum pe la finante sa vad cum sta treaba.
Buna ziua.Sunt tot mai dezamagita de sistemul asta fiscal care se aplica in unele cazuri numai.Si sa va zic de ce :azi am primit o instiintare, ca mi se pune proprire pe conturi,cu toate ca datoria mea fata de stat e de numai 4500 lei si nu dateaza decat din august-septembrie,mai putin suma de 999 lei care o car dupa mine din aprilie, ea fiind dobanda si penalizare,ma rog, dar eu zic ca nu e atat de grav, fata de altii pe care ii stiu cu sute de milioane si ei nu-si mai fac probleme, sau aia nu lucra cu bancile si n-au ce sa le retina si atunci mergem pe varianta ,ca tot ala care e cinstit are de pierdut..DAr se tot vorbeste de mentinerea inlesnirilor la plata obligatiilor fiscale, prin care eu inteleg un fel de amanare, dar poate nu pt toti , numai pt aceeia care se duc cu cadouri si ii pupa toata ziua undeva pe acei ....si inca ceva,am mai cerut un fel de amanare de la cei de la fiinante,precum noi suntem in imposibilitatea de plati aceste datorii deoarece TVA-ul care il avem de plata, il incasam in cel mai fericit caz in 45 de zile, dar credeti-ma au trecut la altii si un an deja si nu am incasat acei bani, dar eu fata de stat am platit.Nu zic, daca am de platit impozit pe profit si pt cartile de munca, dar macar cu acel TVA sa ne mai amane un pic, dar nu, noi cum taiem facturi, cei de la finante vor sa -l si platim, ceea ce nu cred ca procedeaza corect, sau mai putin treaba cu propriirile, eu cred ca in cazul asta ne vor bloca, deoarece ei ne retin banii si noi nu mai putem trimite soferii la treaba, in cazul asta nu mai putem face bani,dam faliment, dam angajatii afara si poate asa se simt mai bine.Deci chiar nu mai inteleg,pt unii muma , pt altii ciuma.DAti-mi un sfat caci in halul asta nu mai stiu, daca lucrii corect,esti prost si iti pun altii piedici, daca nu lucrii corect, risti sa nu-ti fie platite serviciile si atunci iar e teapa, deci oameni buni,ce avem de facut, daca ei cred ca a bloca niste conturi este o solutie, tb lor, dar e solutie de moment, caci raman problemele nerezolvate.Multumesc, m-am cam intins,dar au reusit sa ma scoata din sarite, nu zic ca ma sustrag de la plati, dar nu am intarziat df mult si aceste datorii provin din tva si penalizari, caci restul le platesc la timp.
Răspuns la discuția divort
Buna seara.Multumesc pt sfaturi,da trebuia sa faca asta,dar nu e tarziu nici acum,cu atat mai mult ca aceasta individa a venit astazi pusa pe scandal si vroia sa isi ieie hainele zicand ca are sa se culce si cu avocatul ei sau cu oricine e nevoie numai ca sa-i ieie copilul si probabil crede ca are sa ramana cu tot,dar nu e importanta partea materiala,cat caracterul acestei femei si totodata cand nu a fost lasata sa isi mai ieie si alte lucruri,individa a pus mana pe cutit cu intentia de al lovi pe fratele meu,el dandu-si seama ce vrea sa faca,s-a aparat cu mana si l-a taiat la mana,martor a fost chiar fratele ei,acesta spunandu-i ca ce naiba face,e nebuna si a luat-o pe sus si au plecat la parintii ei.Eu am fost sunata de nepotul meu si binenteles ca am mers la spital cu el si cei de acolo au anuntat politia,dupa care urmeaza sa mergem luni la medicul legist si cu avocatul la tribunal sa mai ataseze la dosar cate una alta.Cred ca va plictisesc cu aceasta tema,dar credeti-ma ca nu mai stiu ce fel de legi avem in tara asta,i-am intrebat si pe domnii politisti , iar raspunsul a fost cel pe care il stie toata lumea''legea e de partea cui nu trebuie'',,bine cu alte cuvinte.Sa nu credeti ca ii tin numai lui partea,nu sunt adepta scandalului,nu se inteleg ,asta e,decat sa stea intr-un sir de scandaluri,mai bine sa se separe.De ce va scriu toate astea?ca sa vedeti ce caracter are individa si atunci legea ii obliga sa convietuiasca impreuna,chiar nu pot concepe ca traim intr-o tara in care exista astfel de legi,am sa ma pun sa ma documentez sa vad cate alte legi sunt favorabile unor astfel de oameni.Recunosc nu prea am cunostiinta de ele caci nu am trecut prin asa ceva.Scuze daca m-am lungit cu povestea .
Răspuns la discuția divort
Bun si atunci o individa ca asta care a facut atatea,nu are nici un fel de obligatii,are numai drepturi?imi pare rau,dar nu pot sa cred asa ceva.Adica ea isi paraseste copilul,se duce se prostitueaza,dupa cum a spus chiar tatal si sora ei si atunci cand nu-i iasa pasenta ,sa se intoarca sa faca pe nevinovata,Nu cred ca o lege poate sustine asemenea tampenii,am sa citesc si eu codul familiei sau dreptul familie,ma rog,sa vad unde scrie asa ceva,Nu zic ca ii iau apararea lui,dar e un fapt recunoscut si de individa ,faptul ca traieste cu altul.Numai o minte bolnava poate gandi ca mai poate convietui in casa cu asa specimene si sa o mai si intretina.
Răspuns la discuția divort
Bine , dar e obligat sa o tina pe banii lui, ca ea s-a intors de la alt barbat, nu ia mers cu ala si acum nu are unde sa mearga si nu are nici bani.El are un copil de crescut, ceea ce nu pot spune si de ea,caci nu si-a facut griji de copil cand a plecat la ala.Dupa cate stiu, da, are drepturi dar asta nu inseamna ca trebuie sa o si intretina, ea atunci ce obligatii are?Daca nu ca sotie,atunci ca mama,sa aduca bani sa contribuie la cheltuieli si la cresteerea copilului.
Discuție divort
Buna ziua .Spuneti-mi va rog, daca fratele meu e obligat sa o primeasca in casa pe fosta pana la pronuntarea divortului,e obligat sa o si tina pe banii lui.?Daca ea sustine una si buna ca are derepturi, nu tot asa de bine are si obligatii.? SI Cum ea zice ca nu are bani, vrea sa plece din casa, dar nu o da afara nimeni, atat ca ii cere sa contribuie la cheltuieli.Poate sa il acuze ca a dat-o afara cu forta.?
Răspuns la discuția Divort,Drepturi,Obligatii
Multumesc mult pt sfaturi.Am sa merg azi cu fratele meu la un avocat si trebuie neaparat sa rezolvam ca sa nu stea in aceeasi casa.Individa asta e de cea mai joasa speta,propria ei sora povesteste ce facea in Germania, si cand i se reprosa ce face,a zis ca e viata ei, aici in tara nu a vrut sa lucre deloc, fratele meu o tinea ca pe o doamna si ea a vrut sa plece,s-au si certat din cauza asta,el nu a fost de acord, si ca dovada ca avea dreptate, acolo si-a facut de cap . Dar ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca nu s-a ocupat de copil deloc si acum vine cu pretentii ca are si ea drepturi, deci ceva trebuie sa existe ca sa impiedice asa o femeie sa stea intr-o casa unde nu e dorita ,nici macar de propriul copil, pt ca ea nu ascundea faptul ca il iubeste pe amant,vorbea la tel de fata cu copil si multe altele, eu ma crucesc cat de urat poate sa vb copilul de ea ,de multe ori ii spun ca nu-i voie,totusi e mama lui, la care el spune ca nu are nevoie de asa mama, l-a lasat cand avea mai mare nevoie de el.MA uit la copil si la fratele meu, si mi-e ciuda cat a putut sa-i faca sa sufere, caci nu meritau si asta nu o spun numai eu.