avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate homereg

Activitate homereg

Răspuns la discuția Fuziune asociatii sportive
fuziunea este prin contopire , sunt doua asociatii sportive , si , da , aveti dreptate , este la judecatorie ...insa doresc sa stiu etapele, exact, si proceduri , mai ales pe latura financiar-contabila !?? se fac bilanturi de dizolvare - lichidare pentru fiecare asociatie sau expertize de specialitate , cum se depun la dosar !? hotararile de fuziune sunt facute , statutul noii asociatii este facut , rezervare de nume este , ...ce ar mai trebui si sub ce forma ...multumesc !... sau daca are cineva o oferta pentru a face si a termina aceasta fuziune , astept oferte , pentru Reghin , Mures
Buna ziua,

As dori sa stiu cum se face fuziunea a 2 ONG uri , respectiv a 2 asociatii sportive !!! Stiu in mare pasii de urmat dar nu stiu procedura financiar contabila si ce acte se depun la tribunal !?
Va multumesc

P.S. Am postat si pe bursa , dar cine poate rezolva aceasta fuziune , astept oferte si aici pe forum.
Răspuns la discuția Salarizare
Daca unitatea/firma/ unde lucrati are incheiat Contract colectiv la nivel de unitate sau face parte dintr o parte a unui Contract colectiv incheiat la nivel de sector sau ramura , in care Contract colectiv este stipulat expres indexarea salariilor angjatilor cu un anume coeficiet atunci vi se va mari salarul corespunzator !.... Pentru cazurile in care nu sunt incheiate contracte colective in care sa fie si mentionata indexarea salariilor , acestea se vor negocia direct !!!
Răspuns la discuția Abuz administrator de bloc
Intr o postare anterioara am specificat ca nu este apa in beci , nici in jurul blocului , nicaieri !!! Inteleg ca in "ecuatia" asta a apei la bloc intra multi factori cu multe necunoscute , dar restul sa fie totusi cat mai mic ...nu cel mai mare !!!
Iar in interiorul celor 18 luni , mai apapr 2-3 luni cu diferente de doar o,70 lei - 2,30 lei !!!!!!!!
...si pt @adriantot .... Va raspund, doar cu un aspect : pentru a fi statutara adunarea generala trebuie sa participe 50% + 1 din membrii ( locatarii!) asociatiei , da?! Ei bine, sedinta are loc chiar acum, azi, de la 18 .oo , intr o incapere de 4 x 3 m = 12 mp , pentru membrii din 10 blocuri , a 4 scari a 15 apartam/scara.... va las pe dvs sa socotiti cam cati ar trebui sa fie !!! ... sigur nu incap nici 25% din ei acolo ...deci din start e premeditata locatia !!
Nu participa numarul necesar , sedinta se suspenda si se va da un alt termen , si la a2 a sedinta se fac alegerile cu numar de prezenti la sedinta , adica "membrii casei" !!! si asa mai departe ...
Acum 4 ani la sedinta a participat si primarul orasului , care , de gura "membrilor casei" nu a putut lua cuvantul si a plecat !!! ... deci ... ce mai e de comentat ..., cum ar trebui sa ne impunem , eu si inca 10 ca mine ( ca mai multi nu adun ) sa schimbam ceva ??!! cu forta ... ??! NU ...
....e o vorba " intr o disputa intotdeauna cel mai destept cedeaza " !!! .asta dupa ce am incercat , am depus ceva efort sa atrag normalitatea !!
... asa ca vand apart. si ma mut la tzara !!! ...
Răspuns la discuția Abuz administrator de bloc
DECI ... concluzia mea este ca cel mai bine MA MUT de la bloc , si termin cu tot balamucul asta cu apa , si cu restul ,ca mai unul .!!! ..., cu vecinul de la 4 care , in vara, si a permis sa obtureze coloanele de aerisire din bai ( si a renovat omul baile !) !!! ...si tot mirosul si etc... se aduna in baile de la 1, 2, si 3 ...si nu e deloc placut !!! Iar asociatia ia trimis o somatie prin nov.13 ...nu a facut nimic ...inca o somatie acum o saptamana !!!...si asteptam ...
...... revenind la speta mea , cu apa , ... eu am mai expus aici ca fenomenul de 35-45 mc apa diferenta este de vreo 18 luni ( pana atunci pierderile erau de 1-3 mc/scara , acceptabil ) , si ca in aceste 18 luni mai exista 3-4 luni cu pierderi mici de 4-5 mc !!!... ori eu nu mi pot explica ( cu toate cele expuse aici ) aceste "pierderi" , diferente , sau cum or fi , .. si mai ales aceste fluctuatii dau de banuit !!!....
... nu mai zic nimic de asociatie , care NU face nimic pentru membrii ei , doar isi iau "lefa" si atat ... nu intervin la nimeni , nu incearca sa verifice , sa ia vreo masura , o sugestie ...NIMICCCC !!!!.... la alegeri participa tot "gasca" lor de votanti , se realeg , si treaba merge ..unsa !!! ( scuze pentru cei care sunt cinstiti si chiar isi fac treaba !! )
.... nu este concurenta , este indiferenta si sunt "atentii" , si .........si..........si.......
.... asa ca ne vom muta la tzara in casa proprie !!!
"Succesuri" tuturor



Răspuns la discuția Abuz administrator de bloc
20 mc sunt multi , f. multi ...de 60 mc nu mai zic ...practic jumatate din apartamente , parca, nu contorizau si se ducea apa pe sambete !!!
... 35 mc sunt asa de o cisterna buna ( 6 m x 2m x 3 m = 36 mc !!!) , adica camera dvs cea mai mare plina ochi cu apa !!! ... deci e cam greu sa accept ca 3 picaturi plus alte 4 picaturi , si alte 6 picaturi de la 3 robinete pot face 35 mc ...
Mai degraba cred ca sunt defecte unele ceasuri (si mai ales cel din intrarea in scara , al firmei frunizoare ) si nu mai masioara corect , dar si atunci erorirle sunt f. mari ...eu sunt inginer mecanic la baza si imi dau seama ce lant de defectiuni trebuie sa fie !!! ..nu spun ca e imposibil sa fie cum spuneti , doar ca mie greu sa ccept !!!
Dar ii voi da de capat pana la urma , ca nu am ce vorbi cu presedintele asociatie , doar la Primanarie sau in instanta !
Toate cele bune tuturor !
Răspuns la discuția Abuz administrator de bloc
ok , am zis ca nu e firesc , dar pot admite diferente in limita bunului simt !! Dvs stiti cat reprezinta 35 mc de apa ??!!... cred ca am mai specificat undeva pe aici , ca de vreo 18 luni apar aceste cantitati , si ca pana atunci erau "erori" normale de 1 leu , o,70 lei , ... pana pe la 2,60 lei / apartament ...insa acum , de 18 luni , eu platesc intre 10 - 17 lei doar pt aceste pierderi / diferente , deci in plus , la o suma normala de cca 60 - 70 lei ..in total achit , deci , 77 la 90 lei !!!!

Eu sunt cel care platesc serviciul , ar trebui sa se dea , furnizorul , peste cap sa ma aiba de clienzt ...doar ca nu este concurenta pe aceasta piata / domeniu ....INCA !!!
Am listele de cheltuieli pe 2012-2013-2014
Si as vrea sa aflu de cine apartin , aceste asociatii , ierarhic, administrativ, juridic....pentru a sti cui ma adresez pentru ai "pune la treaba" sau la zid !!
Răspuns la discuția Abuz administrator de bloc
Am depus reclamatie la asociatie , inregistrata , si am primit raspuns (scris de mana in 2 peri !) ca diferenta provine din citirile celor 2 "ceasuri" ( 1 al firmei si 2 totalul locatarilor ) si cf. L.230/ 2003 diferenta se suporta de locatarii scarii , impartit pe apartamente ( cum se si practica ) !.
Ori eu, in cerere ,am cerut sa se faca verificari in apartamente, la racorduri,, daca se "fura" cumva apa , si eventual sa oblige locatarii sa schimbe apometrele , ca sunt mai vechi de 10 ani !!! Oricum e o cantitate destul de mare 35 mc !!! Eu consum , de ani buni , cca 8-9 mc / luna ...deci unde sunt 35 mc ??? ....adica ...
Trebuie sa ajung mai "sus" la primarie la Politia comunitara, Prefectura , nu stiu , dar voi continua , ca dau 2000 lei degeaba pe an !
Asociatiile astea de proprietari ( care sunt o "afacere" in sistem inchis !!) cui apartin , cui se supun administrativ , ierarhic ??? primariei , prefecturii sau sunt independente de capul lor si atunci trebuie actionati in instanta ???!!!
Multumesc pentru interventii si rugestii .


Răspuns la discuția Abuz administrator de bloc
...Nu stiu daca e firesc ceea ce sustineti dar se pare ca este legal !!!!
Atunci as dori si eu un sfat pentru o aceeasi speta cu precizarea ca diferenta dintre ceasul citi de firma furnizoare si totalul consumului locatarilor este intre 35 si 45 mc ( metri cubi!!) de apa pe luna !!! Acum vi se pare tot firesc !?? Si nu se aduna apa in beci , in subsolul scarii blocului !!! Ca mie unul nu mi se pare deloc firesc , dar din pacate e legal , si platim toti locatarii cca 2-3 mc de apa / luna dea moaca !!! Asta de vreo 2 ani incoace ! Ca pana atunci erau sume de ordinul 1 leu , 0,70 lei ...insa acum platesc lunar intre 10 - 17 lei PIERDERI !!! De ce ???
Cum pot eu obliga vecinii sa schimbe ceasurile de apa ?? ( poate or fi defecte vreo cateva !?) ca asociatia nu face NIMIC..doar ne ia banii , inclusiv pt "salariile" lor !!!
Mi ar prinde bine ceva sfaturi , observatii, recomandari !

Daca sunt in pensie de boala gr. 2 am voie sa fiu asociat in SRL sau sa am Intrepr Individuala ???
Motivatie va rog !