avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate aleinaddana

Activitate aleinaddana

buna!
As avea o intrebare in legatura cu eliberarea buletinului romanesc in cazul in care o persoana(prietenul meu) are dubla cetatenie(romana si israeliana) insa momentan el are domiciliu in strainatate.
Vroiam sa stiu daca isi poate face buletin romanesc pe adresa unde am eu domiciliu daca nu suntem casatoriti?
Va multumesc!
Stie careva unde se pot plati amnezile administrative si daca exista un termen de plata deoarece ceea ce mi-a venit mie in posta ca sa platesc nu specifica vreun termen limita.
Răspuns la discuția caz de furt
Tin sa mentionez ca nu am antecedente penale, este prima abatere.
Nu stiu ce sa cred in privinta cercetarilor mele deoarece sunt aproape 3 luni de cand s-a petrecut incidentul si am dat declaratiile la politie.Incep sa imi fac o multime de ganduri, plus ca studenta fiind nu imi permite bugetul sa imi angajez un avocat.Ma rog sa scap cumva..nu stiu cum..poate cu o amenda administrativa pentru a nu-mi distruge viitorul de la 20 de ani.Ar fi posibil ca magazinul sa isi fgi retras plangerea..ma gandesc la posibilitatea acesta deoarece dupa incident am sunat o sefa de raion din acel magazin rugand-o sa retraga plangerea si pentru a-i spune cat de mult regret fapta iar dansa incerca sa ma linisteasca spunanadu-mi sa nu imi fac atatea probleme si ca nu va fi asa grav cum vad eu...nu stiu ce sa inteleg..
As vrea sa va intreb:daca sunt in situatia unei angajari si mi se cere cazierul in momentul de fata cazierul meu este in buna regula sau deja este "patat"?:-/
Va rog sa imi dati un raspuns.





As dori sa aflu unde pot plati amenda administrativa pe care am primit-o luna aceasta si daca exista cumva un anumit termen de plata.
va multumesc!
Răspuns la discuția caz de furt
as dori sa stiu daca pe perioada cercetarilor pot parasi tara (asta oricum ar fi doar peste vreo3-4luni).intreb deoarece stiu ca e posibil ca sa ajung la prima infatisare cine stie peste cat timp si as dori sa stiu daca mi se complica situatia cu plecare mea care va fi pe o perioada scurta oricum(maxim2 sapt).
Răspuns la discuția caz de furt
cam in cat timp credeti ca imi ajunge citatia acasa de la data cand am depus declaratia si am fost anghetata de politie?
banuiesc ca sunt anuntata telefonic deoarece momentan nu locuiesc la adresa din buletin.multunesc
Discuție caz de furt
as dori sa stiu cum as putea sa scap usor daca s-a depus plangere impotriva mea la politie pt furt dintr-un magazin de haine in valoare de 300ron.mentionez k bunurile au fost restituite magazinului iar momentan urmeaza sa fiu chemata in instanta.
1.as avea nevoie de un avocat?
2.daca am fost fotografiata de catre vanzatoare dupa restituirea produselor fara a primi acordul meu as putea sa am o sansa de a nu primi pedeapsa?
3.sunt sanse sa scap cu o amenda sau cum as putea sa nu am cazier?
va rog sa imi dati un raspuns pt k nu am mai avut alte abateri in trecut si imi fac griji deoarece sunt studenta si nu as vrea sa imi stric viitorul dintr-o tampenie.
va multumesc!


As mai avea o intrebare de adaugat:aau trecut cam 2 saptamani si nu am primit citatie inca.s-ar putea ca perioada in care sunt sub cercertare sa fie prelungit chiar cu lunile pentru ca eu ar trebui ca in toamna sa parasesc tara pentru circa osaptamana si ma gandeam daca se pune problema de a mi se interzice parasirea tarii:(